Прилади для вимірювання радіаційного фону

Загальні відомості про дозиметри

Простота експлуатації даних приладів, які називаються дозиметри, дозволяє застосовувати їх населенням, що не володіє спеціальними навичками та не маючих спеціального навчання. Варто нагадати, що дозиметр - це прилад, що призначений для виміру потужності дози іонізуючого випромінювання навколишнього середовища, що реєструється за певний період часу. Проведення вимірів по встановленню параметрів радіаційної обстановки називається дозиметрією [16].

Дозиметр використають для оцінки радіаційного забруднення місцевості, будинків і споруд, житлових та виробничих приміщень, транспортних засобів, будматеріалів, металобрухту, предметів побуту й ін.

Сучасний розвиток електроніки й техніки дозволило істотно поліпшити надійність, компактність і функціональність дозиметрів для використання в побуті. Сучасні моделі дозиметрів прості в обігу, легко містяться в кишені, не займають багато місця. Сучасні дозиметри досить чутливі та надійні, із прийнятним рівнем вірогідності результатів, реагують на підвищення радіаційного фона вище встановленого безпечного порога (близько 20 мкР/год), при цьому час виміру, як правило, становить кілька секунд.

Виробники переносних дозиметрів сьогодні випускають велику кількість приладів, частина яких є сугубо професійними (добру швидкодію, високий рівень чутливості приладу, здатність приладу вимірювати всі види іонізуючого випромінювання), а частина моделей спеціально розроблені для використання в побутових умовах (побутові дозиметри).

Основним недоліком професійних дозиметрів є висока вартість і більші габарити, що найчастіше затрудняє їх використання в побуті. Побутові дозиметри істотно дешевше, що, у свою чергу, відбивається на якості отриманих результатів вимірів. Побутові дозиметри мають низьку чутливість, що істотно знижує швидкодію й знижує точність вимірів. Як правило, побутові дозиметри має помилку порядку 20 - 30 %.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >