Види, методи та форми обслуговування

Згідно ГОСТ 30523-97 «Послуги громадського харчування. Загальні вимоги», процес обслуговування - це сукупність операцій, які здійснюються виконавцем при безпосередньому контакті зі споживачем послуг при реалізації кулінарної продукції та організації дозвілля.

Послуги закладів ресторанного господарства мають відповідати вимогам безпеки і екологічності, цільовому призначенню і надаватися за умов, які відповідають вимогам діючих нормативних документів [11].

Методи обслуговування споживачів - це спосіб реалізації продукції закладів ресторанного господарства. Розрізняють два методи обслуговування: обслуговування офіціантом та самообслуговування. За барною стійкою споживачів обслуговують бармени, а за столиками у залі - офіціанти.

Обслуговування офіціантами використовується найчастіше і відіграє визначальну роль, бо нічний клуб - це заклад, який призначений не лише для надання послуги харчування, але й для організації відпочинку споживачів. Такий спосіб обслуговування відіграє визначальну роль у створенні комфорту закладу.

Форма обслуговування споживачів - організаційний прийом, який є різновидом або поєднанням методів обслуговування.

Види, методи і форми обслуговування на підприємстві залежить від місця вживання їжі, способу її отримання і доставки споживачам, ступеня участі персоналу в обслуговуванні та ін. Вибір найбільш раціонального виду обслуговування сприяє більш повному задоволенню попиту споживачів.

Залежно від участі персоналу в обслуговуванні його поділяють на повне і часткове самообслуговування.

При повному обслуговуванні споживач виконує всі операції, пов'язані з отриманням страв та напоїв, доставкою їх до свого столика.

При частковому обслуговуванні більшість цих операцій виконує персонал закладу.

За способом розрахунку зі споживачами розрізняють самообслуговування з попереднім, подальшим, безпосереднім розрахунком та оплатою після вживання їжі. В нічних клубах використовується обслуговування з наступним розрахунком - вартість страв та напоїв оплачується готівкою чи карткою.

Розрахунки за продукцію й надані послуги здійснюються за готівку та (або) в безготівковій формі (платіжні картки, платіжні чеки, тощо) із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій (електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система тощо) або зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок [16].

Розрізняють такі види організації праці офіціантів:

  • - індивідуальна. На кожного офіціанта 24-28 відвідувачів.
  • - бригадна. Входять офіціанти різної кваліфікації. Робота виконується за принципом спеціалізації і кооперації. Бригадир приймає замовлення. Офіціант 4 розряду одержує, доставляє продукцію, безпосередньо обслуговує столи. Офіціант 3 розряду збирає використаний посуд, сервірує стіл і т.д. [12].
 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >