Упакування, маркування, транспортування, зберігання

Олію розфасовують у скляні пляшки (400, 500, 700 г) і пляшки з забарвлених полімерних матеріалів, дозволених до використання (470, 575 і 1 000 г). Допускається відхилення від маси нетто 1 000 г -- ±10 г; 400, 500, 700 г -- ±5 г. Пляшки з олією упаковують в ящики дерев'яні і полімерні № 5, полімерні пляшки -- в ящики з гофрованого картону, для місцевого перевезення -- в ящики з дроту і металеві багатооборотні. Використовують також залізничні та автоцистерни, контейнери, фляги алюмінієві, сталеві бочки (за домовленістю зі споживачем). Тара повинна бути чистою, сухою, не мати сторонніх запахів. При маркуванні наносять усі необхідні дані згідно зі стандартом.

Олію транспортують критим транспортом усіх видів у відповідності з правилами перевезення вантажів; вона повинна бути захищена від атмосферних опадів. Зберігають олію в закритих затемнених приміщеннях (ДСТУ 4429:2005, 8808:2003).

Тваринні топлені жири упаковують в дерев'яні заливні (25, 50, 100, 120 дм3), фанерноштамповані бочки, картонні наливні барабани, дощаті, фанерні, ящики з гофрованого картону, картонні ящики (25 кг). Перед заповненням жиром тару вистилають мішками-вкладишами з полімерних матеріалів з плівки або пергаменту. Як споживча тара використовується пергамент, алюмінієва котирована фольга (200 і 250 г), стаканчики з полівінілхлоридної плівки з вкладишем з полімерної плівки (300, 350, 400 г), металеві банки (450-7 000 г), скляні банки (400-600 г). Допускається відхилення маси нетто при фасуванні 200-300 г -- ±3 г, 350 -- ±3,5, 400 -- ±4, 450 -- ±4,5, 2 500-7 000 г -- ±5 г. Споживчі упаковки вкладають в картонні, дощаті ящики або ящики з гофрованого картону. З торцевих сторін ящики повинні бути обтягнуті сталевою пакувальною, клеєвою або паперовою стрічкою. Маркування і зберігання проводиться згідно зі стандартом.

Харчові тваринні топлені жири транспортують всіма видами транспорту у відповідності з правилами перевезення (ГОСТ 25292-82).

Маргаринову продукцію фасують у вигляді брикетів, загорнутих в пергамент, котировану фольгу (200-500 г), стаканчики і коробки з полімерних матеріалів (100-500 г), банки металеві (500-1 000 г). Вони повинні бути яскраво оформлені. Фасований і ваговий маргарин упаковують в ящики з гофрованого картону, дощаті, фанерні (22 кг); крім того, використовують дерев'яні, фанерно-штамповані бочки, барабани фанерні (50 кг). Допускається відхилення маси: при фасуванні від 100 до 250 г включно -- ±1,5%, більше 250 до 1 000 г включно -- ±1,0%, більше 1 000 г до 10 000 г включно -- ±0,5 %. Перед упакуванням нефасованого маргарину транспортна тара повинна бути вислана пергаментом, підпергаментом, полімерними, поліетилен-целофановими, поліетиленовими плівками. Ящики повинні бути обклеєні стрічкою.

Маркування на споживчу упаковку наносять швидковисихаючою фарбою. На упаковку маргарину з вітамінами додатково наносять надпис "Вітамінізований"). На транспортній тарі наносять "Боїться нагрівання".

Маргарин транспортують всіма видами транспорту у відповідності з правилами перевезення швидкопсувних вантажів.

Для зберігання маргарин вкладають на піддони або решітки штабелями з проміжками для циркуляції повітря. Маргарин є продукцією, яка не витримує навантаження штабеля. При зберіганні маргарину в ящиках з гофрованого картону на піддонах повинно бути вкладено по висоті не більше 5 ящиків, висота штабеля не більше 10 ящиків (двох піддонів). Бочки і барабани вкладають в штабелі у вертикальному положенні (ДСТУ 4465:2005).

Майонез розфасовують в скляні банки (50-1 000 г), туби з алюмінію, покриті в середині харчовими лаками (50-250 г), паперові пакети з полімерним покриттям, в пакети, коробочки і стаканчики з полімерних матеріалів (50-500 г). Допускається відхилення маси нетто при фасуванні від 50 до 500 г -- ±2,0 %, від 501 до 3 000 г -- ±1,5 %, від 3 001 до 10 000 г -- ±0,5 %. Споживча упаковка вкладається в ящики дощаті, фанерні, картонні з внутрішніми перегородками або прокладками. Тара повинна бути міцною, чистою, сухою і відповідати вимогам діючих стандартів. На транспортній тарі повинно бути вказано: "Не кидати", "Зберігати в сухому прохолодному місці".

Транспортування і зберігання майонезу здійснюється згідно зі стандартом (ДСТУ 4487:2005).

Особливості проведення експертизи імпортних олійних культур і шроту

Експертиза якості та кількості імпортних олійних культур і шроту проводиться окремо кожної однорідної партії тільки після розсортовування. Якщо партія за зовнішнім станом упакування однакова, а якість товару за органолептичними показниками різна, то вона вважається неоднорідною.

Кількість місць і вагу пред'явлених партій олійних культур експерти визначають шляхом підрахунку і зважування всіх місць безпосередньо біля транспортного засобу. Зважування повинно проводитися на технічно справних і перевірених вагах (повинні мати відповідний знак з терміном таврування) відповідної вантажопідйомності. Вагу нетто олійних культур встановлюють таким чином: визначають вагу брутто мішків з товаром, розкривають їх і товар пересипають в заздалегідь підготовлену тару, після чого зважують мішки, а потім відніманням з ваги брутто вагу тари знаходять вагу нетто товару. Визначається також середня вага брутто, тари і нетто одного місця. Кількість місць, яку необхідно відібрати в цьому випадку, обумовлюється замовником експертизи в заявці. Результати підрахунку місць і зважування окремо кожної однорідної партії заносяться в специфікації, що додаються до рукописного екземпляра акта експертизи або сертифіката. Переважування аварійних партій проводиться окремо. Вони відсортовуються під спостереженням працівників порту або залізниці, що несуть за це відповідальність.

Відбір середніх проб. Для відбору виїмок в процесі вивантаження експерти виділяють від кожної однорідної партії товару не менше 5 % місць без видимих пошкоджень тари. Відбір виїмок проводиться спеціальним щупом, що виключає пошкодження тари, з трьох шарів мішка (верхнього, середнього і нижнього) в процесі вивантаження товару або спеціальним ковшем при пересипанні товару з мішка в мішок -- із різних шарів кожного мішка. При пересипанні одночасно ретельно оглядається товар. Відібрані виїмки зсипають в чисту тару, пломбують до кінця кожної зміни.

Якщо товар прибуває насипом (арахіс), відбір виїмок проводять у процесі вивантаження також спеціальним ковшем, який підставляють під струю насіння через рівні проміжки часу.

Температура товару вимірюється не тільки при відкритті транспортного засобу, а і в процесі відбору виїмок. При виявленні самозігрівання необхідно повідомити про це замовнику експертизи для вживання термінових заходів щодо запобігання псування товару. Вихідний зразок складається після ретельного перемішування відібраних виїмок, окремо від кожної однорідної партії. Методом послідовного діагонального ділення з кожного вихідного зразка виділяється середня проба вагою 6 000 г. Середню пробу ділять на три рівні за вагою частини і кожну помішують в чисту, суху скляну банку, герметизують, роблять відповідні написи і пломбують.

Акт відбору середніх проб складають у трьох екземплярах. У ньому повинно бути вказано, за якими показниками якості слід провести лабораторний аналіз. Проби з двома актами відбору проб (третій додається до акта експертизи) передаються замовникові експертизи, який одну пробу з актом відбору проб направляє до лабораторії для аналізу, а дві проби з актом відбору проб залишає у себе для відповідального зберігання.

Визначення якості. Якість партії олійних культур оцінюють в процесі відбору проб, органолептичного дослідження, технічного і фізико-хімічних аналізів середньої проби за показниками якості, передбаченими технічними умовами контракту. У тих випадках, коли експерти виявлять відхилення, не передбачені технічними умовами контракту і які негативно впливають на якість товару, необхідно вказати це в акті експертизи.

Якість зазвичай визначають за наступними показниками: арахісу -- зовнішній вигляд і колір, смак і запах, кількість зерен арахісу в одиниці ваги (унція, 100 г); вміст згірклих зерен, домішок (сміттєвих і олійних); чистота (у відсотках), зараженість сільськогосподарськими шкідниками, кислотне число або кислотність, вміст олії (для олійного арахісу), вологість; кунжутного насіння -- зовнішній вигляд і колір, смак і запах, абсолютна вага (тобто вага 1 000 зерен насіння), вміст домішок (сміттєві, вміст олії), чистота (у відсотках), вологість, кислотне число або кислотність, зараженість сільськогосподарськими шкідниками і наявність бур'янів, тип насіння; пальмісти -- зовнішній вигляд і колір, запах, розмір, вологість, вміст олії; вміст домішок, включаючи мінеральні; кислотне число або кислотність, зараженість сільськогосподарськими шкідниками; копри -- зовнішній вигляд і колір; запах, вологість, вміст олії, кислотне число або кислотність, вміст сторонніх домішок, включаючи мінеральні; зараженість сільськогосподарськими шкідниками; шроту -- зовнішній вигляд і колір; запах; вміст жиру, протеїну, сирої клітковини, золи загальної та нерозчинної в НСІ, металодомішки, зараженість сільськогосподарськими шкідниками, вологість.

Для перевірки якості зараженого товару залучається експерт-ентомолог, який зобов'язаний провести ентомологічне дослідження середньої проби, визначити, яким шкідником пошкоджений товар і дати висновок про заходи, які необхідно прийняти для запобігання псуванню товару.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >