Проект концепції Державної цільової національно-культурної програми створення мультимедійного інформаційно-пошукового проекту "Електронний архів національної пам'яті України"

Мета програми

Мета Програми полягає у сприянні реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам'яті, концентрації на пріоритетному завданні цієї сфери - системному опрацюванні та актуалізації комплексу об'єктів національної пам'яті - фінансових, матеріальних та інших ресурсів, наукового потенціалу, а також координації діяльності центральних органів виконавчої влади, установ та організацій у розв'язанні цього завдання.

Створення мультимедійного інформаційно-пошукового проекту "Електронний архів національної пам'яті України" в рамках Державної цільової національно-культурної програми розраховано на 5 років. Основною тематикою мультимедійного інформаційно-пошукового проекту "Електронний архів національної пам'яті України"

Очікувані результати виконання Програми, визначення її ефективності

Програма надасть можливість представити події української історії ХХ столітя всебічно, в усьому розмаїтті джерел, незалежно від місця перебування оригіналів об'єктів національної пам'яті, форми власності на них, а, найголовніше - доступно і сучасно, на рівні передових інформаційних технологій, що засвідчуватиме розбудову в Україні інформаційного суспільства.

Фінансування Програми передбачається здійснити за рахунок коштів державного бюджету. Орієнтований обсяг фінансових ресурсів становить 184,1 млн. гривень.

Ці дані стануть основою для судового розгляду справи про злочини комуністичної влади згідно з критеріями, які визначені Конвенцією ООН від 9 грудня 1948 року про попередження злочину геноциду та покарання за нього. Відзначення сумної дати -- 75-х роковин Голодомору -- відбувається в Україні під промовистим гаслом: Україна пам'ятає, світ визнає.

Сьогодні перед усім українським суспільством стоїть завдання глибокого осмислення причин, характеру та масштабів трагедії. Дуже важливою є також справа гідного вшанування пам'яті мільйонів наших співвітчизників. Лише така позиція -- позиція пам'яті і вшанування -- ґарантує неможливість повторення подібних трагедій у майбутньому.

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 856/2008

Про заходи у зв'язку з Днем пам'яті жертв голодоморів

У зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні та з метою гідного вшанування пам'яті жертв геноциду Українського народу, належної організації заходів до Дня пам'яті жертв голодоморів (22 листопада 2008 року) постановляю:

 • 1. Кабінету Міністрів України:
 • 1) розробити за участю Організаційного комітету з підготовки та проведення заходів у зв'язку з 75-ми роковинами Голодомору в Україні і затвердити у десятиденний строк план заходів на жовтень-листопад 2008 року до 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні та Дня пам'яті жертв голодоморів, передбачивши в ньому, зокрема:

проведення презентації Національної книги пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні;

відкриття у місті Києві першої черги Меморіального комплексу пам'яті жертв голодоморів в Україні;

проведення 22 листопада 2008 року Загальноукраїнської акції «Засвіти свічку»;

презентацію в листопаді фільмів, присвячених темі геноциду Українського народу 1932-1933 років;

організацію у місті Києві виставок, зокрема документально-художньої, друкованих видань, фоторобіт, які висвітлюють події, пов'язані з Голодомором 1932-1933 років в Україні, демонстрацію відповідних тематичних виставок та експозицій у інших населених пунктах;

 • 2) забезпечити у повному обсязі фінансування проведення заходів до 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні та Дня пам'яті жертв голодоморів;
 • 3) передбачити під час доопрацювання проекту Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» кошти для фінансування спорудження у місті Києві другої черги Меморіального комплексу пам'яті жертв голодоморів в Україні, заходів з публікування архівних, науково-популярних та художньо-публіцистичних видань, а також для здійснення Українським інститутом національної пам'яті дослідницьких робіт з питань голодоморів.
 • 2. Запропонувати релігійним організаціям провести 22 листопада 2008 року панахиди за жертвами Голодомору.
 • 3. Оголосити 22 листопада 2008 року о 16.00 на вшанування пам'яті жертв геноциду Українського народу хвилину мовчання, зупинивши на цей час роботу в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях (крім підприємств, де це не допускається за технологією виробництва), рух громадського та приватного транспорту з подаванням відповідних звукових сигналів.

На території України 22 листопада 2008 року приспустити Державний Прапор України, обмежити проведення розважальних заходів, внести відповідні зміни до програм радіо і телебачення.

 • 4. Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласним, Київській та Севастопольській міським державним адміністраціям:
 • 1) забезпечити до 22 листопада 2008 року:

проведення презентацій обласних томів Національної книги пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні;

урочисте відкриття меморіалів, пам'ятних знаків у населених пунктах, які постраждали від Голодомору 1932-1933 років в Україні;

 • 2) активізувати роботи з демонтажу пам'ятників та пам'ятних знаків особам, причетним до організації Голодомору 1932-1933 років в Україні та політичних репресій, а також з відповідного перейменування вулиць, площ, провулків, проспектів, парків та скверів у населених пунктах;
 • 3) організувати у День пам'яті жертв голодоморів покладання траурних вінків і композицій із житніх та пшеничних колосків до пам'ятних знаків, місць поховань жертв голодоморів, вшанування пам'яті загиблих хвилиною мовчання, запалення свічок та проведення щорічної Загальноукраїнської акції «Засвіти свічку», а також вечорів-реквіємів та інших скорботних заходів;
 • 4) вжити додаткових заходів щодо поліпшення медичного та соціально-побутового обслуговування, сприяння у веденні присадибного господарства, надання матеріальної допомоги особам, які пережили Голодомор 1932-1933 років в Україні.
 • 5. Міністерству України у справах сім'ї, молоді та спорту, Міністерству культури і туризму України разом із Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями забезпечити проведення в населених пунктах України завершального етапу міжнародної акції «Незгасима свічка».
 • 6. Міністерству освіти і науки України забезпечити проведення у листопаді 2008 року в усіх навчальних закладах України «Уроку пам'яті», а також підведення підсумків Всеукраїнського просвітницько-патріотичного конкурсу вчинених дій щодо вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Україні «Пам'ять народу» та щорічної Всеукраїнської акції «Колосок пам'яті».
 • 7. Міністерству закордонних справ України:
 • 1) забезпечити проведення закордонними дипломатичними установами України заходів до Дня пам'яті жертв голодоморів, а також участь представників дипломатичного корпусу іноземних держав, акредитованого в Україні, в офіційних заходах, які проводитимуться в Україні;
 • 2) сприяти Міжнародному координаційному комітету Світового конгресу українців для планування відзначення 75-х роковин Голодомору в Україні у проведенні представниками української громадськості за кордоном заходів з ушанування пам'яті жертв геноциду Українського народу.
 • 8. Державному комітету телебачення та радіомовлення України забезпечити широке висвітлення в засобах масової інформації підготовки та проведення заходів до 75-х роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні та Дня пам'яті жертв голодоморів.
 • 9. Цей Указ набирає чинності з дня його опублікування.

Президент України Віктор ЮЩЕНКО

25 вересня 2008 року

УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ № 1544/2005

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >