"Чорні дошки"

Особливо промовистим свідченням геноциду є запровадження стосовно окремих населених пунктів і навіть районів режиму так званих "Чорних дошок", коли збройною силою оточували поселення й вивозили звідти всі продовольчі продукти з торговельної мережі, а найбільш непокірних владі заарештовували. Як правило, на "чорні дошки" потрапляли села, які мали велике недовиконання планів заготівель. Тим, хто потрапляв на ці дошки, загрожувало повне вимирання.

Всеукраїнська акція "Людяність у нелюдяний час"

Український інститут національної пам'яті започатковує проведення Всеукраїнської акції "Людяність у нелюдяний час", що проходитиме протягом квітня-листопада 2009 року. Метою акції є виявлення та вшанування пам'яті про осіб, що допомагали виживати у роки Голодомору. До участі в організації та проведенні акції залучаються обласні державні адміністрації, наукові установи, архіви, вищі навчальні заклади, школи та місцеві краєзнавчі осередки.

Голодомор в Україні 1932-1933 років став страшною трагедією, що забрала мільйони життів. Правда про нього повернулася до стражденного народу тільки після здобуття Україною незалежності. Пам'ять про померлих скресла: ми відкриваємо для себе нові факти, збираємо свідчення очевидців, вшановуємо могили хрестами, пам'ятними знаками. Маємо надію, що їх душі знайдуть _ хоч і через багато років - умиротворення і спокій.

У жахливий час голодного мору, у час, коли людина ламалася фізично і психічно, доводилася до останньої межі існування і втрачала людську подобу, лишалися ті, що вистояли. Серед хаосу, безкінечної вервиці смертей і страху продовжували жити люди, що не злякалися, не втратили благородства і протягнули руку допомоги приреченим. Однак, пам'ять про них належно не вшанована. На сьогодні в Україні встановлено лише один пам'ятник голові колгоспу села Нова Чортория Осадчуку Івану Сидоровичу, який допомагав односельцям, що голодували. 25 листопада 2008 року Президент України Віктор Ющенко нагородив 9 рятівників орденом "За мужність" ІІІ ступеня.

Всеукраїнська акція "Людяність у нелюдяний час" покликана виявити та належно вшанувати пам'ять про осіб, що допомагали виживати у роки Голодомору та чинили опір геноцидній політиці. Український інститут національної пам'яті розпочинає збір свідчень про рятівників та на основі їх планує видати книгу "Людяність у нелюдяний час". Запрошуємо до участі в акції науковців, вчителів, краєзнавців, студентів та усіх зацікавлених. Після завершення проведення акції Інститут надішле пропозицію увічнити особу, яка могла б стати символом героїчного морального протистояння української нації під час Голодомору 1932-1933 років в Україні, у пам'ятному знаку в "Саду праведників цілого світу" м. Мілана (Італія).

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить