Засоби вимірювання густини рідин і газів

Густиною р речовини називають фізичну величину обумовлену відношенням маси т речовини до займаному їм об'єму V:

р = V, [одиниця маси]/[одиниця об'єму]

Питомою вагою у речовини називають фізичну величину, обумовлену відношенням ваги О речовини до її об'єму V:

у = V, [одиниця сили]/[ одиниця об'єму]

У той час як густина тіла не залежить від його місцезнаходження на поверхні Землі, питома вага змінюється залежно від розташування тіла на земній кулі. Тому довідкові дані становлять по густини.

У деяких випадках використовується поняття відносної густини, обумовлене як відношення густини даної речовини до густини іншої (умовної) речовини при певних фізичних умовах.

Відносну густину рідкої речовини прийнято виражати відношенням її густини, узятої при нормальній температурі (20°С), до густини дистильованої води при температурі 4°С

Відносну густину газу прийнято виражати відношенням його густини до густини сухого повітря, узятого при нормальних умовах (нормальна температура -- 293,15 К, нормальний тиск -- 101,325 кПа = 760 мм рт. ст.).

Густина рідин і газів зменшується зі збільшенням температури. Густина газів збільшується зі збільшенням тиску, густина рідини практично від тиску не залежить. У багатьох важливих для практики випадках густина можна розглядатися як адитивна фізична властивість.

Засоби вимірювання густини часто називають денсиметрами (денситометрами) (від лат. йетт -- густий і від грецьк. теїтед -- вимірюю).

Для вимірювання густини в цей час застосовуються вагові денсиметри, поплавкові, гідроаеростатичні, гідрогазодинамічні, радіоізотопні, акустичні, вібраційні і ін.

Далі розглянуті найбільше широко застосовувані автоматичні денсиметри рідин і газів.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >