Формування у старших дошкільників уявлень про геометричні фігури і форми предметів в процесі дидактичних ігор
У контрольній групі тривало навчання за програмою. В експериментальній групі проводився формуючий експеримент.
У формуючому експерименті дослідна робота проводилася індивідуально з кожною дитиною. Перш ніж почати дослідницьку роботу з формування у старших дошкільників уявлень про геометричні фігури і форми предмета з дітьми проводилася попередня робота.
У попередню роботу ми включили вправи, розділені на наступні групи:
- 1. Вправи, спрямовані на розвиток уміння виділяти геометричні фігури на малюнку-кресленні, в навколишній обстановці;
- 2. Вправи, спрямовані на розвиток навичок конструювання;
- 3. Вправи, спрямовані на розвиток уміння виділяти елементи і властивість геометричних фігур;
- 4. Вправи, спрямовані на розвиток уміння виявляти особливості взаємного розташування геометричних фігур.
Розглянемо докладно кожну групу проведених вправ, на основі яких проводилась попередня робота з формування уявлень про геометричні фігури і форми предмета з дітьми експериментальної групи.
- 1. Вправи, спрямовані на розвиток уміння виділяти геометричні фігури на малюнку, кресленні, в навколишній обстановці - в цих вправах вдосконалюється вміння впізнавати геометричну фігуру, виділяти її з малюнка. Спочатку пропонували малюнки, складені з окремих фігур (жодна фігура не накладається на іншу - не вимагає особливо глибокого аналізу зображення). Потім пропонуємо малюнки більш складні, де одна фігура може складатися з декількох фігур, включати в себе інші фігури. Виділення фігур в навколишній обстановці пов'язане з визначенням форми предметів способом порівняння їх з геометричними фігурами як сенсорними еталонами форми.
- 1. Які геометричні фігури використані в малюнку? (рис. 1) З яких геометричних фігур складається малюнок? Знайди і назви всі геометричні фігури на малюнку.

2. Скільки на малюнку (рис. 2) трикутників (квадратів, кіл, чотирикутників, овалів, багатокутників)? Закрась кола жовтим олівцем, квадрати зеленим, а трикутники синім.

3. Порівняй малюнки (рис. 3, 4, 5, 6). Чим вони схожі? Чим відрізняються? З яких геометричних фігур складаються?

4. Скільки трикутників на малюнку? (рис. 7)

5. Скільки квадратів, прямокутників, чотирикутників на малюнку? (рис. 8)

6. Скільки на малюнку (рис. 9) трикутників, чотирикутників? Які ще геометричні фігури ти бачиш?

7. Знайди на малюнку (рис. 10) вказану кількість фігур (наприклад, 5 трикутників, 4 прямокутника, 2 квадрата і т.д.)

8. З яких фігур складаються прапорці? (рис. 11)

9. Гра «Чарівні окуляри». Для гри потрібно виготовити спеціальні окуляри зі «стеклами» різної форми (рис. 12). Надівши такі чарівні окуляри, можна бачити предмети тієї форми, яка відповідає формі «скла».

10. Гра «Допоможи художнику». Допоможи художнику перетворити ці геометричні фігури (рис. 13) у якісь предмети, тварин і т.п.

- 2. Вправи, спрямовані на розвиток навичок конструювання - вправи спрямовані на розвиток умінь працювати за образом: аналізувати зразок, виділяючи його складові частини (тобто геометричні фігури); синтезувати частини в цілісний образ, тотожний зразку. Вправи цієї групи можна розбити на три підгрупи:
- 1) Вправи на розбиття геометричних фігур на частини, які є такі геометричними фігурами. Спочатку показую дітям різні способи розбиття фігур: розрізання ножицями, тобто реальний поділ; перегинання; проведення необхідних ліній (відрізків).
- 1. Розріж квадрат на частини так, щоб вийшло: 2 прямокутника; 2 трикутника; 4 квадрати; 4 трикутника; 4 прямокутника; 1 квадрат і 4 трикутника.
- 2. Поділи трикутник (рис. 14а) так, щоб вийшло: 2 трикутника; 6 трикутників.
- 3. Поділи чотирикутник (рис. 14б) на дві частини так, щоб вийшли: 2 трикутника; 2 чотирикутника; трикутник і чотирикутник; трикутник і п'ятикутник.
- 4. У чотирикутнику (трапеції) (рис. 14в) проведи два відрізки так, щоб вийшов прямокутник і два трикутники.
- 5. У цій фігурі (рис. 14г) проведи відрізок так, щоб він розділив фігуру на 3 трикутника; 2 трикутника; трикутник і чотирикутник; 2 трикутника і шестикутник; п'ятикутник і трикутник.

6. Проведи в кожній фігурі (рис. 15) відрізок так, щоб однієї з частин виявився квадрат.

7. Як з трикутника (рис. 16) зробити шестикутник? Проведи відрізки.

- 2) Вправи на складання геометричних фігур з частин - вправами даного типу є відомі головоломки «Танграм», «Чарівне коло», «Головоломка Піфагора», «Яйце Колумба», «Листочок», «Пентаніно». Б.П. Нікітіна.
- 1. Склади трикутник (рис. 17) з двох рівних трикутників, з шести рівних трикутників.

2. Склади прямокутник (рис. 18) з двох рівних трикутників; з двох рівних прямокутників; з двох рівних квадратів; з чотирьох рівних трикутників; з чотирьох прямокутників; з квадрата і двох прямокутників.

3. Склади квадрат (рис. 19) з двох прямокутників; з двох трикутників; з чотирьох квадратів; з чотирьох трикутників; з чотирьох прямокутників; з квадрата і чотирьох трикутників.

4. Серед частин (рис. 20) відзнач три таких, з яких можна скласти коло.

5. Скільки кіл (рис. 21) можна скласти з цих частин?

6. Кожен з п'яти прямокутників (рис. 22) розрізали на дві частини. З'єднай їх знову.

- 3) Вправи на перетворення фігур по заданій умові - це вправи з паличками, пов'язані з перекладанням частин і отриманням нових фігур.
- 1. Прибрати в даній фігурі (рис. 23а) дві палички так, щоб вийшло два квадрата.
- 2. Прибрати 5 сірників так, щоб залишилося три маленьких квадрата (рис. 23б).
- 3. Перекласти два сірники так, щоб вийшло п'ять рівних квадратів (рис. 23в).
- 4. Квадрат розрізаний на чотири частини (рис. 23г). Переклади ці частини так, щоб вийшло: 2 однакових квадрата; 2 квадрата - один всередині іншого; 1 трикутник.

- 3. Вправи, спрямовані на розвиток уміння виділяти елементи і властивості геометричних фігур - ці вправи сприяють усвідомленому виділенню елементів фігур (сторін, вершин, кутів), виявленню деяких істотних властивостей фігур.
- 1. Вибери серед фігур (рис. 24) трикутники. Поясни свій вибір.

2. Вибери серед запропонованих фігур (рис. 25) чотирикутники. Поясни свій вибір.

3. Дай ім'я кожній фігурі (рис. 26).

- 4. Вправи, спрямовані на розвиток уміння виявляти особливості взаємного розташування геометричних фігур - вправи спрямовані на розвиток вміння виявляти просторові відносини між геометричними фігурами на площині.
- 1. Скільки трикутників лежить всередині кола (рис. 28), скільки перетинається з колом, скільки лежить поза колом?

2. Закрась всі кола (рис. 29), які лежать всередині квадрата червоним, а поза квадрата - синім.

3. Яка фігура знаходиться всередині іншої фігури (рис. 30), яка - за контуром?

4. Знайди, назви і покажи всі фігури (рис. 31) у які входить точка А.

5. Продовж орнамент (рис. 32)

Рис. 32
6. Знайди помилку в продовженні орнаменту (рис. 33)

Рис.33
7. Склади візерунок з даних фігур (рис. 34). Розкажи куди покладеш кожну фігуру.

Рис.34
Після проведення попередньої роботи для формування у старших дошкільників уявлень про геометричні фігури і форми предмета з ними були проведені наступні дидактичні ігри:
У формуючому експерименті дослідна робота проводилася індивідуально з кожною дитиною. Для формування у старших дошкільників уявлень про геометричні фігури і форми предмета з ними були проведені наступні дидактичні ігри:
1. Дидактична гра «Поглянь навколо»
Мета: закріпити уявлення про геометричні фігури; вчити знаходити предмети певної форми.
Дітям спочатку пропонується назвати геометричні фігури, прямокутник, трикутник, коло, квадрат, овал, куля.
Після закріплення знань про геометричні фігури, дітям даються такі завдання:
- 1. Знайти предмет прямокутної форми.
- 2. Знайти предмет трикутної форми.
- 3. Знайти предмет круглої форми.
- 4. Знайти предмет квадратної форми.
- 5. Знайти предмет кулястої форми.
Дитина шукає ці предмети в груповій кімнаті.
У процесі цієї дидактичної гри ми формуємо у дітей старшого дошкільного віку уявлення про геометричні фігури і формі предмета вчимо зіставляти геометричні фігури з формою. При цьому кілька разів вимовляємо слово «еталон» віднісши його з формою. Поступово діти починають розуміти значення слова «еталона».
Дана гра дозволила закріпити уявлення про геометричні фігури, навчити дітей знаходити предмети певної форми в оточенні (таблиця 2.2)
2. Дидактична гра «Полагодь ковдру»
Мета гри: знайомство з геометричними фігурами і складання фігур з даних геометричних фігур.
Дітям дають набори геометричні фігур і листи кольорового паперу («ковдру») з позначеними на ньому «дірками».
Гра проводиться у вигляді розповіді: «Жив-був Буратіно, у якого на ліжку лежала красива ковдра. Одного разу Буратіно пішов у театр Карабаса-Барабаса, а миша в цей час прогризла в ковдрі діри».
Дітям даються завдання:
- 1. Порахувати скільки дірок в ковдрі.
- 2. Взяти свої фігури і полагодити ковдру .
Діти розкладають наявні у них геометричні фігури куба, квадрата, трикутника і прямокутника, а також кулі і овали на кольорові аркуші паперу («ковдри») з позначеними «дірками».
Діти активно працювали і з цікавістю брали участь у процесі гри «Полагодь ковдру". Трикутну форму діти називали самостійно, без приведення прикладу. При цьому діти приводили свої приклади, а не повторювали приклади своїх товаришів.
Таким чином, дидактична гра «Полагодь ковдру», глибше познайомила дітей з геометричними фігурами і формою, завдяки цікавій і цікавій формі проведення.
3. Дидактична гра «Складові картинки»
Мета гри: закріпити уявлення дітей про різновиди геометричних фігур, а також навчати дітей аналізувати зображення предмета складної форми.
Спочатку для тренування, з дітьми проводилася цікава гра «Чарівне коло». Дітям показували 10 частин, отриманих шляхом розрізання кола. Потім показувалися зразки силуетів предметів складених з цих частин. Після цього діти самостійно складали силуети предметів і тварин.
Потім дітям дають зразки малюнків, складені з геометричних фігур, а також набори геометричних фігур. Задаються питання:
- 1. Що намальовано на цих картинках?
- 2. З яких фігур складаються будиночок, ялинка і т.д.?
Потім діти викладають зі своїх геометричних фігур зображення предметів за зразком.
У процесі гри діти вчаться розрізняти геометричні фігури, складати з них яке-небудь зображення, картинку, геометричну форму за зразком.
На початку гри у дітей були невеликі помилки, вони плутали або забували назву геометричних фігур. Але після роз'яснення, краще виконували роботу. Діти з цікавістю виконували роботу, і майже всі впоралися з роботою. Після проведення гри, діти оволоділи достатніми знаннями про геометричні фігури і форму предметів. Але потрібно закріплювати отримані знання в подальшому. У процесі гри діти навчилися зіставляти, групувати геометричні фігури.
Таблиця 2.2
Визначення геометричних фігур і форм предметів (в розрізі)
Група |
Розрізнення геометричних фігур |
Називання геометричних фігур |
Знаходження предметів різної форми в довкошиній обстановці |
Уміння використовувати потрібну форму |
Складання заданої фігури із геометричних фігур |
|||||
На поч. |
В кін. |
На поч. |
На поч. |
На поч. |
На поч. |
На поч. |
На поч. |
На поч. |
На поч. |
|
навчання |
навчання |
навчання |
навчання |
навчання |
||||||
Експериментальна |
39 |
90 |
39 |
90 |
41 |
91 |
32 |
90 |
40 |
92 |
Як видно з таблиці 2.2, в процесі проведення серій дидактичних ігор у дітей формувалися певні знання: на початку всього 39% дітей експериментальної групи розрізняли і називали геометричні фігури, а в кінці після проведення дидактичних ігор «Складові картинки», «Полагодь ковдру», «Поглянь навколо» вже 90% дітей. Якщо на початку навчання всього 41% дітей експериментальної групи знаходили певну форму предметів в навколишньому оточенні, то в кінці після проведення дидактичної гри «Поглянь навколо» вже 91% дітей.
На початку навчання всього 32% дітей експериментальної групи вміли використовувати потрібну форму, а в кінці після проведення дидактичної гри «Полагодь ковдру2, вже 90% дітей. Всього 40% дітей експериментальної групи на початку навчання вміли складати задані фігури з геометричних фігур, а в кінці навчання вже 92% дітей.
Таким чином, в процесі систематичної роботи в формуючому експерименті, у дітей формуються міцні і великі знання про геометричні фігури і формі предмета, забезпечується точність пізнавання фігур, правильність відтворення фігури. Формуючий експеримент показав, що при використанні дидактичних ігор в процесі навчання, у дітей краще формуються необхідні знання та уявлення про геометричні фігури і форми предмета.