Характеристика основних типів зерносховищ

Щоб забезпечити той або інший режим зберігання, захистити зерно від небажаних дій навколишнього середовища, виключити невиправдані втрати маси і якості, всі партії зерна, і особливо насінного, бережуть в спеціальних сховищах. Зерносховища (спеціальні для посівного матеріалу називають насіннесховищами) споруджують обов'язково з урахуванням фізичних і фізіологічних властивостей зернової маси. Крім того, до сховищ пред'являють наступні вимоги: технічні (будівельні, протипожежні і т. д.), технологічні, експлуатаційні і економічні. Залежно від цього сховища споруджують з різних будівельних матеріалів: дерева, каменя, цеглини, залізобетону, металу і ін. Вибір залежить від місцевих умов, цільового призначення зерносховищ, тривалості зберігання зерна і економічних міркувань. Правильно побудовані зерносховища з каменя, цеглини і залізобетону унаслідок малої теплопровідності матеріалів дозволяють також уникнути різко виражених явищ термовологопроводності в зерновій масі.

Зерносховище повинне бути достатньо міцним і стійким: витримувати тиск зернової маси на підлогу і стінах, тиску вітру і т.д. Воно повинне також оберігати зернову масу від несприятливих атмосферних дій і ґрунтових вод. Кривавлю, вікна і двері влаштовують так, щоб виключити можливість попадання опадів. Стіни і підлогу ізолюють від проникнення ґрунтових і поверхневих вод. В правильно спорудженому зерносховищі при нормальній експлуатації в більшості зон країни вогкості не буває. Вогкість повітря в таких сховищах підтримують на рівні 60...75% протягом майже всього року, що відповідає рівноважній вогкості 13.15% для всіх зернових культур. Сховища повинні надійно захищати зерно від гризунів і птахів, від комах шкідників і кліщів, бути зручними для обеззараження (дезінсекції) і видалення пилу, мати зручні під'їзні шляхи. Особливого значення набуває механізація сховищ, що дозволяє скоротити витрати праці.

Зернові маси бережуть насипом і в тарі. Перший спосіб основної і наймасовіший. Добра сипучість зернових дозволяє легко завантажувати їх в місткості будь-яких розмірів і будь-якої конфігурації (бункер, склад, силос і т. д.). При зберіганні насипами переміщення зернових мас можна повністю механізувати. В даному випадку краще використовуються площа і об'єм багатьох сховищ. Воно обходиться дешевше і тому що виключаються великі витрати на тару.

Проте частину насіння бережуть в тарі. Це насіння еліти і першої репродукції, отримане від науково-дослідних установ, насіння кукурудзи, доставлене із заводів після обробки, а також насіння овочебаштанних, ефірноолійних і технічних культур (гірчиці, тютюну і ін.), трав. Основний вид тари для насіння -- мішки з міцних і грубих тканин (джутові, посконні і ін.), паперові мішки з тканинною прокладкою, крафт-мішки ін.

В нашій країні основні типи зерносховищ - одноповерхові склади з горизонтальними або похилими підлогами і елеватори. Старі склади за рідкісним виключенням мають малу місткість (50, 100, 165, 300 т), в багато кому відсутня механізація. Склади зводять за проектами що, передбачають завантаження зерна транспортерами, використовування принципу самопливу і т.д. Місткість складає 500, 1000, 1300, 1500, 2000, 2300, 3600, 5000 т. Існують сховища з горизонтальними підлогами і бункерного типу, з різною механізацією, споруджувані із збірних залізобетонних елементів, цеглини і металу. В деяких складах передбачені відділення для зберігання в тарі, для упаковки і протравлення з установками для активного вентилювання т.д.

В системі хлібопродуктів, на хлібоприймальних пунктах і підприємствах що переробляють зерно, разом з складами великої місткості є і багато елеваторів. Сучасні елеватори (від лат. еlеуаге - піднімати) - могутні промислові підприємства для прийому, обробки, зберігання і відпустки зерна. Це фабрика по доведенню зерна до кондицій споживання, на якій формують крупні, однорідні за якістю партії зерна, що призначаються до використовування в народному господарстві.

Елеватор складається з двох основних частин: робочої будівлі і силосного корпусу або декількох корпусів. Зернові маси бережуть в силосах висотою до 30 м (а іноді і більш), місткістю звичайно 150...б00 т. Місткість елеваторів залежить від їх цільового призначення і місця споруди; числа, висоти і поперечного перетину силосів. Силоси споруджують з монолітного або збірного залізобетону. Вони бувають циліндровими і прямокутними. При розташуванні циліндрових силосів в декілька рядів між ними утворюються додаткові місткості, так звані зірочки. При такій висоті силосів завантажувана зернова маса повинна володіти доброю сипучістю і бути стійкою при зберіганні. Тому на зберігання завантажують тільки партії сухого зерна або середньої сухості.

Висота робочої будівлі 50...65 м. В ньому по поверхах розміщені зерноочищувальні машини, аспіраційні пристрої, автоматичні терези, а іноді і зерносушарки. У елеваторів неоднакового призначення (заготовчих, перевальних, портових, на мукомельних заводах) різні технологічні схеми. В загальному вигляді схему руху зерна на елеваторі можна представити так: зернова маса з приймальних крапок (на хлібоприймальні пункти), вагонів або судів поступає до приймальної ями, розташованої нижче за рівень поверхні землі під робочою будівлею. Звідти ковшовими норіями (продуктивністю 100...175 і 350 т/ч кожна) зерно піднімають у верхню частину будівлі, далі воно потрапляє на автоматичні терези, потім самоплив поступає в зерноочищувальні машини, розташовані на поверхах. Після цього, якщо вимагається, зернову масу направляють в сушарку.

Обчищену і просушену зернову масу знову доставляють на верхні поверхи і розподільними пристроями направляють на надсилосні транспортери, які переміщають її в призначений силос. З силосу зерно випускають самоплив (після відкриття засувки) на підсилосний транспортер. Звідси зернову масу направляють в спеціальні відпускні силоси і пристрої для вантаження у вагони або судна. Багато елеваторів, окрім механічного транспортера для переміщення зерна (особливо для його вивантаження з судів), обладнано також пневматичними установками. Зерно прямо з трюмів судів за системою трубопроводів переноситься до приймальної ями.

Елеватори обладнані централізованою системою управління, здійснюваною диспетчером з пульта. На елеваторі одночасно можуть проводитися багато операцій із зерном (прийом, відпустка, очищення, сушка, переміщення і т. д.). Вперше в світі в 50-е роки в нашій країні створили елеватори з полстью автоматичним управлінням всіма операціями.

При експлуатації вигідні елеватори в комплексі з складами. Берегти оброблене зерно в складах дешевше, ніж в елеваторах. Тому елеватори перш за все використовують для обробки зерна, підготовки партій і зручного їх відвантаження на тривале зберігання або до місць споживання Чим більше дійде через елеватор зерна, тим він рентабельніше.

Щоб скоротити втрати зерна, необхідне подальше розширення сіті зерносховищ вдосконалення їх експлуатаційних якостей і зниження вартості сховищ на тонну місткості. У зв'язку з цим споруджують сховища з металу, жорстких пластиків або синтетичних плівкових матеріалів. В останньому випадку потрібну форму їм додають за допомогою металевих каркасів або пневматики (так звані «надувні сховища», стіни і дах яких утримуються в потрібному положенні в результаті заповнення внутрішніх герметичних порожнин повітрям до певного тиску).

Значне розповсюдження (в США і деяких країнах Європи) отримали бункери з металу (сталі, оцинкованої сталі або алюмінію), збірні або суцільнозварені. Їх роблять циліндровими або прямокутними, з гладкого або гофрованого металу, а іноді і штампованого у вигляді вафлі. Місткість окремих бункерів різна - від декількох десятків і сотень кубічних метрів (на 15, 30, 50, 200 т) до декількох тисяч кубічних метрів (на 500.1000 і до 10...30 тис. т). Бункери обладнані засобами завантаження зерна, мають плоскі або конічні днища, а також установки для аерації або активного вентилювання. Бункери порівняно малій місткості поширені в сільському господарстві, а великі («біни») - у фірмах, що купують, що бережуть або переробляють зерно. Деякі бункери обладнані установками для визначення температури зернової маси.

Металеві бункери малої місткості набувають поширення і в нашій країні. Фахівці ВІМ і заводу Брянськсільмаш на базі вентильованого бункера БВ-25 розробили конструкцію металевого сховища. Створені і використовуються сховища на 40 т, об'єднувані по чотири, і зерносховища ЦЕМКПД, скомпонованні з чотирьох силосів, місткістю 500 т. кожний. В системі хлібопродуктів особливо при комбікормових заводах де довго не бережуть, споруджують металеві сховища місткістю 2,5.3 тис. т.

Металеві бункери добре захищають зерно від зволоження, доступу комах і гризунів. Їх споруджують в короткі терміни при менших витратах праці. Такі бункери займають менше площі, ніж напільні склади і тим більше бунти, їх легко зв'язати комунікаціями з іншими сховищами і комплексами по очищенню і сушці зерна. При споруді металевих бункерів враховують міцність конструкцій. При великій місткості бункерів виникають напруги в металі, що може привести до їх руйнування. Причинами такого явища служать перепади температури (особливо нижче 0°З) і нерівномірний обігрів, зростаючий тиск при випуску зернової маси, вібрації ґрунту від пересування транспорту, і якість зварки або кріплень, приховані дефекти в металі і ін.

Металеві бункери придатні для тривалого зберігання зернових мас тільки з вогкістю нижче критичній на 1.2%. Але і при цьому не виключено утворення конденсаційної вологи унаслідок перепаду температури. Щоб не допустити з пліснявіння зерна і самозігрівання, конденсат своєчасно видаляють (або попереджають його появу) за допомогою установки для активного вентилювання або випуску зерна з бункера. При низькій вогкості зерна і періодичному вентилюванні зернової маси малі і середні металеві бункери цілком придатні для зберігання насіння основних зернових культур.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >