«Ат-тасріф» - медичний посібник усіх часів і народів

Ат- тасріф - це ілюстрований практичний посібник з медицини та хірургії. Навіть зі скороченого варіанту енциклопедії в 1500 сторінок можна зрозуміти, що Альбукассіс був не тільки медичним вченим, а й великим лікарем і хірургом. Ця робота справила величезний вплив на хірургію, і просунула цю область науки далеко вперед на території Європи.

Ат- тасріф включає в себе 30 лекцій і призначався для студентів медичних коледжів і практикуючих лікарів, для яких він був просто незамінним другом і помічником при виниканні різноманітних скрутних ситуацій, тому що в цій енциклопедії можна було отримати відповіді практично на всі питання з клінічних проблем.

У Ат- тасріф міститься найбільш ранній в історії малюнок хірургічних інструментів. Близько двохсот малюнків проілюстровані й описані. У місцях використання інструменту зображена сама процедура хірургічної операції. Лекції 1 і 2 були перекладені латинською мовою як « Liber Thoricae », які були віддруковані в Аугсбурзі в 1519 р. У них Альбукассіс класифікував 325 хвороб і пояснив їх симптоматологію і лікування.

На сторінці 145 він вперше в історії медицини описав геморагічну хворобу, що передається від незараженной жінки дитині чоловічої статі, сьогодні ми називаємо це гемофілію.

Лекція 28, що торкається питання фармацевтики, була перекладена на Латинська не раніше 1288 під назвою « Liber Servitoris ». Він успішно проводив важкі операції, описав видалення частини щитоподібної залози за дев'ять століть до того, як подібні операції стали проводитися у Європі. Він проводив надзвичайно важкі в той час операції ротової порожнини, успішно видаляв зубний камінь, лікував переломи і вправляв вивихи нижньої щелепи.

В його трактаті описані усі можливі види щипців, якими можна видаляти зуби.

300 сторінок хірургії являють собою першу книгу подібного розміру, цілком присвячену темі хірургії, яка також включає в себе тему зуболікування і тему, яку можна визначити як хірургічна дерматологія.

У ній Альбукассіс розвинув усі аспекти хірургії і його різні відгалуження : офтальмологічні хвороби вуха, носа і горла, хвороби голови і шиї, загальна хірургія, акушерство ( родопоміч ), гінекологія ; польова ( військова ) медицина, урологія та ортопедична хірургія..

Він розділив свої Лекції на три частини: 1 частина присвячена каутеризації (припікання ) (56 параграфів) ; 2 - хірургії ( 97 параграфів) і 3 - ортопедії ( 35 параграфів).

У цьому зв'язку не викликає подиву, що Альбукассіс пробудив у європейців натхнення ( справив незабутнє враження) через арабську медичну літературу і що ця книга зайняла високе становище як найвідоміша навчальна праця в західному християнському світі.

Вона до XVI століття залишалася основним підручником з медицини в мусульманських та європейських університетах. У ній вперше описаний пластир, інгаляційна анестезія і безліч хірургічних інструментів, включаючи перші інструменти спеціально для жінок, а також застосування кетгуту та хірургічних щипців, лігатури, хірургічних швів, скальпеля, кюретки, ранорозширювача, хірургічної ложки, зонду, хірургічного гачка, хірургічного стрижня, розширювача, і пилки для кісток.

З усіх лекцій Ат- тасріф Альбукассіса «Лекція 30» по хірургії стала найбільш знаменитою за ступенем поширеності і мала великий вплив на медичне середовище того часу. Перекладена на латинську Герардом Кремоною (1114-1187), вона піддавалася, щонайменше, десяти латинським перевиданням в проміжку між 1497-1544 рр..

Остання редакція цієї лекції була випущена Джоном Ченінгом в Оксфорді в 1778 р., яка містить як оригінальний арабський текст, так і його латинський переклад на зворотних сторонах сторінок.

Практично всі європейські автори текстів на тему хірургії від 12 до 16 століть посилалися на хірургію Альбукассіса і звіряли свої праці з його творами ( копіювали його твори ).

Сторінка з оригінальної книги «Ат-тасріф»

У їх числі Роджер з Солерно (помер у 1180 р.), Гульєльмо Салісефте ( 1201-1277 ), Ланфранчі (помер в 1315 р.), Онрі де Мондевиль ( 1260-1320 ), Мондінус з Болоньї ( 1275-1326 ), Бруно з Калабрії (помер в 1352 р.), Гі де Шоліак ( 1300-1368 ), Валескус з Таранто ( 1382-1417 ), Ніколас з Флоренції (помер в 1411 р.), Леонардо да Бертапагаті з Падуї (помер 1460 р. ).

Найстарший рукопис на тему медицини, написаний в Англії приблизно в 1250 р., згідно з британським медичним журналом, містить вражаючі свідчення.

Виноска до робіт Альбукассіса: «Ця цікава реліквія складає сувій з 89 аркушів, написаний готичним шрифтом латинською мовою. Ся робота містить в собі шість окремих трактатів, перша і найважливіша з яких називається «Хірургія» Альбу - Масима ( Альбукассіс, Альбукасім ). Вона складається з 44 аркушів, за винятком 3 загублених. Можна стверджувати з певною упевненістю, що на сьогоднішній день це найстаріша зі збережених книг, що описує проблеми медицини, написана в Англії. ».

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >