«Трактат про хірургію та інструменти»

У порівнянні з хірургією античності Аль -Захраві зробив великий крок вперед. До його пріоритетів відносять : застосування кетгуту в абдомінальній хірургії і для підшкірних швів, шов з Літке і двома голками, перше застосування лежачого положення при операціях на малому тазі ( що стало потім класичним ) ; він описав те, що сьогодні називається туберкульозною виразкою " і ввів в очну хірургію Заходу операцію видалення катаракти (термін аль- Захраві ) ; він був автором нових хірургічних інструментів (більше 150) і єдиним автором античності і раннього середньовіччя, який їх описав і представив у малюнках. аз- Захраві розробив методику місцевого припікання ( каутеризація ) в хірургічних операціях і справляв його частіше Каутаром ), рідше - припікальними засобами ( азотнокисле срібло та ін.) Часто його звинувачували в тому, що він замінив ніж на розпечене залізо.

Однак не слід забувати, що в той час ще не знали природи запалення і інфекційного процесу і не вміли боротися з ними. Аль- Захраві дуже високо оцінював метод припікання (згадаймо багатовіковий досвід традиційної китайської медицини) та успішно використовував його для лікування місцевих уражень шкіри та інших хвороб. Він запропонував десятки варіантів інструментарію власної конструкції. У його « Трактаті про хірургію та інструменти » наведено їх контурні зображення, виконані чорною фарбою. Він детально розробив методику місцевих припікань ( каутеризації ) при хірургічних втручаннях з використанням Каутера замість скальпеля, будучи неодноразово звинуваченим в тому, що замінив ніж розпеченим залізом. Аль- Захраві користувався припіканнями також при отолорингічних, очних та стоматологічних захворюваннях. Вживав він і хімічні припікання. Саме він вперше застосував для припікання азотно-кисле срібло - «пекельний камінь», синтезований ал- Джабір ( ал- джебр ).

Сучасна хірургія є результатом дивовижних інновацій, зроблених людьми, відданих своїй справі лікування. Вже тисячу років тому етика порятунку людського життя керувала центром мусульманської Іспанії, де проводилися васкулярні, загальні та ортопедичні операції.

Абуль Касим Халаф ібн аль - Аббас аз- Захраві, відомий на заході як Альбукасіс, що жив у Кордові під час піку розвитку ісламської цивілізації був найбільш відомим хірургом того часу. Він спостерігав, розмірковував, практикував і лікував кожного свого пацієнта, приділяючи йому всю свою майстерність і вправність. Він був визнаний за життя видатним хірургом і служив придворним лікарем халіфа Аль- Мансура, правителя Аль- Андалус.

Аз- Захраві здійснив революцію в хірургії, ввівши в використання нові процедури, більше 200 хірургічних інструментів і докладно виклавши стоматологічну, фармацевтичну та хірургічну практику свого часу. Його праця « Ат- тасріф » встановила правила практики в медицині, розділяючи все на «можна» і «не можна» майже при кожній описаній ним медичній проблемі.

З ім'ям Аз- Захраві пов'язано багато нововведень, що робить його список заслуг досить вражаючим. У списку введених ним нових процедур було використання кетгуту для накладання внутрішніх швів ( використовується до цих пір при проведенні простих і складних операцій ). Кетгут, ймовірно, є єдиною природною речовиною, яка самостійно розчиняється всередині тіла і не відкидається людським організмом.

Незважаючи на те, що Аз- Захраві вперше використав кетгут, Ар -Разі став першим у використанні тваринної ( баранячої ) кишки в якості шовного матеріалу. Реагуючи на кожен новий випадок з майстерністю, відомий хірург зробив переворот у медичних процедурах з допомогою наступних нововведень : заміна відсутнього зуба кісткою ; прикріплення здорових зубів до хитких за допомогою золотого або срібного дроту; хірургічне втручання при відвислій молочній залозі ; перше використання бавовни для зупинки кровотечі, застосування гіпсових пов'язок ; трахеотомія ; застосування тонкої хірургічної дрилі для введення в сечовипускальний канал при сечокам'яній хворобі.

Він також детально описав, як інструментом, який він сам і виготовив, видаляти камені в сечовому міхурі після їх подрібнення. Аз- Захраві розповідав і про легкі хірургічні втручання, такі як видалення поліпа в носі, і про складні процедури, наприклад, витяг мертвого зародка за допомогою зроблених ним щипців. Він згадує про припіканні шкіри для зняття болю і про те, як виправити вивих плеча.

Проте Аз- Захраві завжди думав про своїх пацієнтів : щоб не лякати їх під час операції він, наприклад, винайшов таємний ніж для розтину абсцесів. Під час проведення тонзилектомії він притримував язик за допомогою язикотримача, після чого видаляв запалену мигдалину, тримаючи її гачком і відрізаючи інструментом схожим на ножиці. У нього були косі леза, якими він вирізав гланди і видаляв їх з горла, щоб пацієнт не задихався.

Аз- Захраві, як і всі інші хірурги -мусульмани, розуміючи дискомфорт, який відчував хворий, поводився розумно і гуманно, не поспішаючи проводити найбільш ризиковані і складні операції. Це було рішучим проривом в системі відносин хірурга і пацієнта.

Аз- Захраві присвятив 60 і 61 главу своєї книги темі трансвагінальної цистолитомії ( видалення каменів ). Книга «Про хірургію» була однією з тридцяти, складових « Ат- тасріф ». Велика праця, виконана цим ученим і лікарем, викликає в людини почуття вдячності.

Він описав операцію з видалення каменів сечового міхура ( «Мала операція » або « Apparatus minor », як вона називалася в середньовіччі ). Схоже хірургічне втручання згадується в індійському медичному трактаті « Сушрута Самхіта ». Обидва хірурга, Ар -Разі і Аз- Захраві, завжди підкреслювали, що внутрішній розріз повинен бути менший, ніж зовнішній, для запобігання закінчення сечі. Камені повинні видалятися за допомогою щипців, а не вириватися, перед витяганням великих каменів їх необхідно зламати і видаляти один за іншим. Цей підхід є демонстрацією турботи про запобігання пошкодження тканин, зайвої кровотечі та освіти сечового свища. Аз- Захраві також говорив, що всі камені повинні бути видалені, в зворотному випадку, навіть один його шматок, що залишився всередині, збільшиться в розмірі. До його поради прислухаються і в сучасній медицині.

Аз- Захраві, як і інші хірурги -мусульмани, був піонером в гінекології. Він розробив інструкції для навчання акушерок у тому, як приймати пологи з ускладненнями і видаляти плаценту. Він спроектував і ввів у використання вагінальне дзеркало.

Поряд з Аз- Захраві в ісламському світі було багато хірургів, які здійснювали новаторські роботи, включаючи Ібн Сіну (11 століття ), який жив на території сучасного Узбекистану. Він був автором книги « Канон», в якій розглядалися всі аспекти медицини (про нього ми напишемо окремо).

Відповідно до думки Ібн аль - Куффа, лікування великих каменів сечового міхура легше, ніж дрібних, оскільки вони або застряють в уретрі, або в порожнині сечового міхура, де їх легше знайти.

Аль-Захраві писав, що припікання перевершують ліки за швидкості досягнення успіху і « могутності влади». Найкращий лікувальний ефект припікань термічних в порівнянні з хімічними він приписував «благородній природі вогню ». Припікання розглядав як останній засіб допомоги хворому, коли вже використані всі способи лікування хвороби, і жодне не дало належного результату. Вважав особливим вживання залізного Каутера, незважаючи на думку стародавніх лікарів про переваги золота. Бо залізо при нагріванні червоніє, що дозволяє судити про досягнення потрібної температури, а золото при перегріві плавиться, в результаті чого інструмент перетворюється на злиток.

Він довів, що кровотечі з травмованих артерій можуть бути зупинені припіканням змінюваними розпеченими Каутерами. При мігрені поряд з іншими засобами ефективно використовував цвяхоподібний каутер, торкаючись їм до хворого місця і обертаючи. Тканина пропалювалась так, щоб не пошкодити артерій. Потім до місця опіку прикладалася вата, змочена підсоленою водою, а три дні потому - мазеві пов'язки.

Значне місце у спадщині лікарів арабських халіфатів займали питання особистої гігієни. Ще в X ст. у Північній Африці було написано «Настанови щодо дієти», згодом в цю працю багато разів вносилися доповнення. Лікарям халіфатів належить ряд афоризмів про переваги профілактичної медицини, наприклад,- «Якщо ти можеш вилікувати хворого ліками або дієтою, вибирай дієту». Слід нагадати, що в античному світі під дієтою (біаїта) розуміли не тільки режим харчування, а й загалом здоровий спосіб життя.

Арабські лікарі значно розширили кількість рослинних і мінеральних лікувальних засобів. Створення у великих арабських містах перших громадських аптек сприяло розвиткові окремої галузі медичної науки - фармації.

Якщо від застуди з'являлася біль у вухах, а пацієнта вже лікували медикаментами без належного ефекту, то до червоного розжарювали каутер, що називався точковим, і робили припікання, трохи відступивши від вушної раковини приблизно в десяти точках навколо вуха. Потім лікували обпечені місця, поки вони, «з допомогою Аллаха», не загояться. При паралічах особи, якщо консервативне лікування не допомагало, робили три припікання : одне - за вухом, друге - трохи вище скроні і третє - у місці з'єднання губ. Припікання здійснювали ножовим Каутером на стороні особи, протилежної паралізованій. На жаль, при таких операціях, марнувалось половину товщі шкіри. При смердючому нежиті, якщо попереднє лікування не приводило до успіху, також застосовували припікання. Попередньо протягом трьох діб кишечник пацієнта очищався за допомогою проносних. Потім робилося «середнє припікання » голови овальним Каутером і ще два - цвяхоподібним Каутером над кожною бровою.

Занадто повільне дозрівання фурункула намагалися прискорити, виробляючи навколо « безліч » точкових припікань. Дозрілий ж фурункул розкривали. Для цього каутер у вигляді стрижня прикладали до центру фурункула перпендикулярно до поверхні шкіри і пропалювали її. Сосочки і бородавки на кінчику носа, які спотворюють обличчя хворого, треба було негайно видалити разом з коренем, а основу випалити. Ракові пухлини чіпати не слід було. За наявності перешкоди ( атрезії ) в зовнішньому слуховому проході її руйнували помірно нагрітим, тонким і гладким зондом. Після чого проводили лікування з введенням в пророблений отвір мазевих турунд до загоєння. Якщо виявлялася « слабкість ясен », що часто приписували застуді, і зуби починали хитатися, а ліки не допомагали, на поміч приходило припікання. У рот вводили трубку, через яку просували розпечений стрижень, притискаючи його до прилеглого зубу до тих пір, поки пацієнт не відчує « жар вогню » на рівні кореня зуба. Процедуру повторювали кілька разів, рот прополіскували солоною водою. Аналогічно проведене припікання «винного » зуба усувало також зубний біль.

Припікання були також ефективними при внутрішньоротових свищах і « заячій » губі. Для лікування свищів в ділянці ясен, в « коренях корінних зубів » і на небі, що виділяють гній, розжарювали каутер конічної форми, вводили його в гирлі свища і занурювали на максимально можливу глибину. Це робили одно-або дворазово. Якщо витікання гною не припинялося, то слід було вибрати кістку, яка розкладалася. При « заячій » губі занурення в тріщину « ножового » Каутера призводило до злипання і зрощення її країв.За допомогою припікань проводили лікування хрипоти та важкості дихання. Попередньо очищався кишечник. Спочатку робили припікання у « основі горла » (мабуть, малося на увазі гортань). Шкіра пропалювалась тільки на половину від її товщини. Друге «сильне » припікання здійснювали на місці з'єднання шиї з її «останнім хребцем ». Вживався цвяхоподібний каутер.

Аль- Захраві вмів оперувати катаракту, проводячи очищення помутнілого кришталика за межами зіниці, яка використовувалася багатьма лікарями того часу. Але він розробив і власну оригінальну методику лікування катаракти припіканнями. Мабуть, це робилося на відносно ранніх стадіях процесу, коли зір було ще частково збережено. Перед припіканнями протягом декількох днів пацієнт приймав проносне і щодня парився в лазні. Голова голилася наголо. Перше припікання робилося « в центрі голови». Потім здійснювалося припікання на скронях, з одного боку при односторонній катаракті і з обох сторін - при двосторонній. Потім за допомогою каутера вироблялося припікання « вздовж по ширині скронь » з перетином підшкірних вен і артерій. На закінчення два « сильні» припікання проводились на потилиці. Розпечені « ножові » каутери широко застосовувалися аль- Захраві під час найрізноманітніших втручань, наприклад, при ампутації кінцівок. Зацікавленість до термічного розсічення тканин відродився у ХХ столітті, коли майже всюди стали користуватися електроножем, особливо при онкологічних операціях. Сьогодні йому на зміну прийшов « лазерний скальпель ».

захраві мусульманський лікарь хірургія фармацея

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >