Характер і значення гри як явища культури. Йохан Хейзінг

Будь-яка Гра є, перш за все, і в першу чергу вільна діяльність. Гра за наказом вже більше не гра. У крайньому випадку, вона може бути якоїсь нав'язаної імітацією, відтворенням гри. Зрозуміло, свободу тут слід розуміти в більш широкому сенсі слова, при якому не порушені проблеми детермінізму. Дитина і тварина грають, тому що відчувають задоволення від гри, і в цьому полягає їхня свобода.

Як би там не було, для людини дорослого та дієздатного гра є функція, без якої він міг би і обійтися. Гра є якесь надмірність. Потреба в ній лише тоді буває нагальною, коли виникає бажання грати. Повсякчас гра може бути відкладена або ж не відбутися взагалі. Гра не диктується фізичною необхідністю, тим більше моральним обов'язком. Гра не є завдання. Вона протікає "у вільний час".

Таким чином, у наявності перший з головних ознак гри: вона є свобода. Безпосередньо з цим пов'язаний другий ознака.

Гра не є "повсякденне" життя і життя як таке. Вона прикрашає життя, вона доповнює її і внаслідок цього є необхідною. Вона необхідна індивідууму як біологічна функція, і вона необхідна суспільству з укладеного у ній сенсу, в силу свого значення, своїй виразній цінності.

Гра відокремлюється від "повсякденного" життя місцем дії і тривалістю. Ізольованість складає третю відмітний ознака гри. Вона "розігрується" у певних рамках простору і часу. Тут перед нами ще один новий і позитивний момент ознака гри. Гра починається і в певний момент закінчується. Поки вона відбувається, в ній панує рух, підйом, спад, чергування, зав'язка і розв'язка. Будь-яка гра протікає всередині свого ігрового простору, яке заздалегідь позначається. Арена цирку, гральний стіл, чарівне коло, сцена - всі вони за формою і функції ігрові простору. Всередині ігрового простору панує власний, безумовний порядок. І це ще одна нова позитивна риса гри - творити порядок. Гра є порядок.

У кожної гри свої правила. Вони диктують, що буде мати силу всередині обмеженого грою тимчасового маленького світу. Правила гри безумовно обов'язкові і не підлягають сумніву. Варто порушити правила і гра ставати неможливою, вона перестає існувати.

Винятковість і відособленість гри виявляються самим характерним чином у таємничості, якої гра любить себе оточувати. Вже маленькі діти підвищують принадність своїх ігор, роблячи з них "секрет". Це гра для нас, а не для інших. Що роблять ці інші за межами нашої гри, нас тимчасово не цікавить.

Інобуття і таємниця гри разом наочно виражаються у перевдяганні. Тут досягає закінченості "незвичність" гри. Переодягаючись або надягаючи маску, людина "грає" іншу істоту.

Підсумовуючи ці спостереження з точки зору форми, ми можемо тепер назвати гру вільної діяльністю, яка усвідомлюється як "невзаправду" і поза повсякденному житті виконується заняття, однак вона може цілком опановувати граючим, не переслідуючи при цьому ніякого прямого матеріального інтересу. (10)

Розкриття ігрової концепції культури, сформульованої Й. Хейзінга передбачає насамперед визначити, що автор вкладає в поняття гри, в чому бачить її характер і значення як явища культури.

В першу чергу треба сказати, що гра, з точки зору дослідника, набагато старше культури, так як поняття культури припускає людська спільнота, а тварини "не чекали появи людини, щоб навчити їх грати" (8, С.21).

Гра переходить межі суто біологічної або чисто фізичної діяльності, тому що вже в найпростіших формах, у тому числі і в житті тварин, гра є щось більше, ніж суто фізіологічне явище, або фізіологічно обумовлене психічна реакція. Дослідник вказує, що в грі є щось, що виходить за межі безпосереднього прагнення до підтримки життя. Як би це не називалося, в будь-якому випадку, ця цілеспрямованість гри являє на світ деяку нематеріальну стихію, включену в сутність гри.

До визначення основних функцій гри неодноразово зверталися вчені різних спеціалізацій (фізіологи, психологи, філософи, педагоги). Синтез цих теорій дозволяє виділити наступні положення:

  • - Гра - вивільнення надлишкової життєвої сили;
  • - Гра - інстинкт наслідування;
  • - Гра - задоволення потреб в розрядці;
  • - Гра - вправа на порозі серйозної діяльності;
  • - Гра вчить себе обмежувати;
  • - Гра підтримує власну індивідуальність (2,3,4,5,6,7)

Однак, Й. Хейзінга знаходить незадовільними ці пояснення, так як, на думку дослідника, можна було б прийняти ці положення, але в тому випадку, якщо б хоча б одне з них було вичерпним, воно виключило б всі інші або, як якесь "вище єдність охоплювало їх і вбирало в себе "(8, С.22).

Гра, відповідно до Xейзінга., Гра, відповідно до Xейзінга, - екзистенційна та вітальна категорія. Потреба в грі не пов'язана з якою-небудь ступенем розвитку культури, з певною формою світогляду. Xейзінга визначає гру як «вільне действованіе» у межах правил, що володіє власним часом і простором, що стоїть поза звичайному житті, але повністю опановують учасниками. Ця гра не пов'язана з матеріальною користю, але дає радісне збудження, розкриває людські здібності, згуртовує групу. Гра виховує «людини громадського», здатного добровільно і свідомо брати участь в житті колективу, придушувати свої егоїстичні інтереси, керуватися поняттями солідарності, честі, самозречення і т. п. Xейзінга підкреслює естетичність гри, притаманну їй гармонію і красу, які створюються вільним польотом фантазії і творчістю при одночасному дотриманні суворих правил дії та ігрової моралі. Xейзінга з'єднує шиллерівсько-романтичне розуміння гри як вільно-творчої активності, - вищим втіленням якої є мистецтво, - з трактуванням її як способу організації діяльності та спілкування, підкреслюючи при цьому моральну сторону «чесної гри». Гра, в розумінні голландського історика, - один з культурних ідеалів і одна з трансцендентальних метафізичних цінностей. Ігровий елемент простежується їм у всіх сферах культурної діяльності: у поезії, науці, військовому та цивільному праві, філософії, в побуті, у святково-ігрових формах колективної активності.(8)

ігровий культура філософ хейзінг

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >