Спасо-Преображенський собор

Ось один з найдавніших архітектурних шедеврів XI століття - Спасо-Преображенський (Спаський) собор, який почав будуватися у 30-ті роки XI століття на кошти першого літописного чернігівського князя Мстислава Володимировича Хороброго (похований у соборі). Мстислав Володимирович став княжити у Чернігові після перемоги над братом Ярославом Мудрим у Лиственській битві, що сталася 1024 року. А раніше він княжив у далекій Тмутаракані, де, згідно літопису, у 1022 році на честь своєї перемоги над касогами "заложив церкву Святої Богородиці і спорудив її". Спаський собор тринефний, триапсидний, восьмистовпний, п'ятибанний з нартексом із західної сторони і баштою з востоками на хори. Храм зведено з брил пісковику й плінфи на вапняно-цем'янковому розчині. П'ять позолочених бань характерного давньоруського малюнка увінчують споруду. За час свого існування пам'ятка неодноразово зазнавала пошкоджень і руйнувань; після реконструкції кінця XIX-початку XX століття її сучасний вигляд різниться від первісного. З північного боку до нартексу було прибудовано сходову вежу, а для симетрії, з південного на місці давньої хрещальні пізніше зведено другу вежу з таким само золоченим верхом-конусом. В інтер'єрі, як і в Софії Київській, хори влаштовано з трьох боків головного нефа. Особливої урочистості надають приміщенню двохярусні аркади, прикрашені у нижньому ярусі мармуровими колонами. В оздобленні собору було застосовано фресковий розпис, візерунчасті мозаїчні підлоги. Наприкінці XVIII сторіччя, згідно з новими смаками, поставлено позолочений та посріблений різьблений барокковий іконостас роботи ніжинських майстрів.

Протягом свого життя пам'ятка була не тільки головним собором міста і князівства, а й місцем, де вирішувались найважливіші політичні справи.

У головній святині міста і землі Чернігівської, святині, що служила також за усипальницю, поховано, крім засновника собору князя Мстислава, також його дружину Анастасію, сина Євстафія, князів Святослава Ярославича та, як гадають дослідники, князя Ігоря Святославича - одного з героїв «Слова о полку Ігоревім».

Старожили стверджують, що біля Спаського собору був вхід до печери, яка вела до самої Десни. Траплялися неодиночні випадки, коли під ногами провалювалася земля.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >