Церква Іллі Пророка

На південному схилі Болдиних гір скромненько тісниться старовинний колишній Іллінський монастир. Найдавніша його частина - то Антонієві печери (1069 р.) з трьома підземними церквами та системою галерей. Вони не схожі на Київські лаврські печери - приміщення тут вищі, гранчасті, а не «печерні», оформлені в стилі українського барокко: не вистачає тільки вікон і денного світла.

Виникнення печер пов'язано з ім'ям ченця Антонія, який народився в Любечі 983 року. З дитячих років він сторонився людей, любив самоту. Через деякий час Антоній залишив рідних і поблизу Любеча викопав печеру, в якій і почав жити. Трохи згодом дістався до гори Афон, де постригся в ченці. В 1013 р. Антоній поселяється в Києві на Берестовій горі і засновує монастир під ім'ям Києво-печерської лаври.

Посварившись з київським князем Ізяславом Ярославичем, Антоній прибуває до Чернігова і спочатку поселяється на Єлецькій горі, потім "возлюби Болдины горы, выкопал пещеру, ту сия всели", тим самим заклав основу для монастиря. Поряд з печерами з часом виросла церква, Іллінська. Вхід до печер, в яких жили Антоній і ченці, починався з церкви. Щоб оглянути їх, треба спуститися в підземний склеп. Зліва - міститься печера Антонія. Заглиблюючись, вхід веде до церкви Феодосія. Третя церква невелика за розмірами і знаходиться в глибині печери. Недалеко від неї знаходиться маленька печера з поглибленням для столу і ліжка. Свого часу вона служила келією для Антона Печерського. Вузький коридор веде до кухонної печі: тут готувалася їжа. Три церкви, які повернені вівтарем на схід, не мають ні башт, ні вікон.

У 1072 році Антоній Преподобний знову повернувся до Києва. Проте життя в Іллінських печерах не загаснуло, навпаки - ченці продовжували їх рити у різних напрямах. З часом в Болдиних горах виник багатоярусний архітектурно-просторовий підземний комплекс. Загальна довжина досліджених печер і підземних споруд складає понад 300 метри, а максимальна глубина - 12 метрів. Тут знаходиться найдавніший ярус. На другому ярусі - церкви Антонія і Феодосія. До речі, остання - найбільша за розмірами. На третьому - каплиця з похованнями, на четвертому - церква Миколи Святоши і келія Антонія печерського.

Іллінська церква була побудована в XII столітті і є однією з видатних пам'яток архітектури, її особливість і унікальність полягає у тому, що це єдиний на Лівобережній Україні безстовпний одноапсидний храм. Іллінська церква до 1649 року була однобаштовою, під час капітального ремонту її розширили і прикрасили ще двома. З Іллінською церквою пов'язаний чудовий пам'ятник живопису - ікона "Іллінська Богоматір", яку виконав в 1658 році Григорій Лубенській. При будівництві Іллінської церкви старовинні архітектори поклопоталися про гармонійну відповідність будови з навколишнім ландшафтом. Вона органічно вписалася в живописний пейзаж і є його невід'ємною його частиною.

Поруч з Іллінською церквою скромно височить невелика триярусна дзвіниця, побудована в добу архітектурного «історизму» (1908 - 1910 рр.). Дещо спрощена псевдобароккова баня вдало наближається до мальовничих форм верхів сусіднього храму.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >