Воскресенська церква

У давньому Предградді розташована невеличка Воскресенська церква (1772 - 1779 рр.) з дзвіницею, збудована, як вважається, учнями І. Г. Григоровича-Барського. Це вже знайомий за Лемешами тип центричного, але не тетраконхового храму: до квадратного основного ядра приєднуються теж квадратні нижчі об'єми, утворюючи в плані хрест. Цікавим зразком пізнього барокко є мурована дзвіниця Воскресенської церкви, споруджена тоді ж, наприкінці XVIII сторіччя. В її пластичних обрисах і декорі також вгадується рука видатного українського зодчого.

П'ятницька церква

Перлиною чернігівського зодчества є добудована й перебудована впродовж століть П'ятницька церква - пам'ятка кінця XII - початку ХІІІ сторіччя, побудована, ймовірно, видатним древньоруським зодчим Петром Милонєгом. Церква була така названа на честь Праськов'ї П'ятниці, яка сприяла розширенню торгівлі в місті.

Під час Великої Вітчизняної війни ця унікальна споруда постраждала від прямого влучення важкої авіабомби, та зусиллями видатного архітектора-реставратора П.Д. Барановського була не тільки піднята з руїн, але й відновлена в первісних формах, без нашарувань XVII-XVIII сторіч. Пам'ятка належить до типу чотиристовпних, триабсидних та одноверхих храмів, поширених у XII сторіччі. Однак співвідношення розмірів основних об'ємів і барабана, перехід від площин стін до барабана за допомогою триярусних арок-закомар і піварок-аркбутанів надають будівлі, зведеній з червоної плінфи, динамічного, компактного та енергійного вигляду. Довершена всефасадність споруди, поєднана з пластичністю її форм, з простотою просторового вирішення, посилює враження величності й монументальності загалом невеличкого храму.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить