РОЗДІЛ ІІ. Письмо
Красиве письмо - це частина естетичного виховання
Уроки письма в період навчання грамоти надзвичайно складні за своєю структурою та навчальним навантаженням. Враховуючи вимоги чинної програми, згідно з якою першокласники пишуть протягом уроку не більше 7 хвилин, вчитель добирає матеріал із розвитку мовленнєвої діяльності: слухання - розуміння (аудіювання), говоріння, формує уявлення про читання, забезпечує підготовчі вправи для письма (малювання, штрихування, обведення, друкування), логіко-мовленнєву діяльність школярів. Як відомо, увага шестилітньої дитини дуже нестійка, а тому вчитель має постійно змінювати види діяльності, проводити різні та цікаві фізкультхвилинки, створювати ігрові ситуації, рольово-сюжетні, тематичні ігри. Але яким би не був важким і загруженим урок письма, на ньому обов'язково слід виділити хоч декілька хвилин естетичному вихованню.
Наводимо зразок уроку письма в період навчання грамоти, у якому враховані всі вимоги чинної програми.
Тема: Письмо малої букви о.
Мета: Ознайомити учнів з рукописною буковою о, вчити писати її, з'єднувати з уже вивченими буквами. Розвивати зв'язне мовлення, увагу, логічне мислення, фонетичний слух, тренувати пам'ять. Сприяти вихованню любові до рідної мови, її мелодійності, милозвучності.
Обладнання: фішки для звукових моделей, демонстраційні картки з рукописними і друкованими буквами, таблиці з'єднань, малюнки.
Хід уроку.
І. Організаційна частина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
– Діти, сьогодні я йшла до вас на урок і когось зустріла. Зараз мені хочеться, щоб ви відгадали кого саме.
Спекла його бабуся
З борошна й яєць.
Такий він гарний вдався -
Ну просто молодець!
Кругленький, рум'яненький,
Веселий і меткий.
Хто він такий?
(виходить Колобок).
Я веселий Колобок,
Я усіх дітей дружок,
Від зайця я тікав,
Від вовка я тікав.
І до вас, малята любі,
На урок я завітав.
Хочу з вами повчитись. Приймаєте?
- – Ну якщо будеш чемним, то приймемо, правда?
- – Скільки складів у слові Колобок? (3)
- – Назвіть перший склад, другий, третій.
- – А який склад наголошений?
- – Викладіть фішками звукову модель слова Колобок.
- – Подивіться, яких звіряток зустрів Колобок?
- – Спробуємо розповісти про них якийсь віршик.
- – До назви якої тварини ця звукова модель [- о -] ?
- – Назвіть звуки цього слова.
- – Згадайте, як у казці називала лисичка Колобка, коли хотіла, щоб той ще раз заспівав? (Колобочок)?
- – Скільки звуків [о] у цьому слові? (4)
- – Послухаймо віршик
Запишався Колобочок:
Аж чотири маю «о»!
Чи долинка, чи горбочок,
Не зловити вже його.
Круглі «о», мов коліщата,
Котять-вертять Колобка.
А лисичка хитра-хитра
Вже стоїть біля куща.
– Який звук зустрічається в цьому віршику?
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Отже, на сьогоднішньому уроці ми закріпимо звук [о] , навчимося писати букву «о».
ІІІ. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
- 1. Робота в зошитах.
- - Розгляньте малюнки
- - Назвіть, які предмети зображені.
- - Який звук чуємо на початку цих слів?
- - Назвіть слова, щоб звук [о] стояв у середині слова, в кінці.
- - Поділіть на склади перше слово (о-лі-вець).
- - Розмалюйте той предмет, що найбільше вам сподобався.
- 2. Хвилинка-цікавинка.
- - А чи знаєте ви, що раніше писали паличкою без стержня. Один кінець був гострий, ним писали на табличках, покритих воском, другий - тупий і рівний, ним стирали написане. Потім писали гусячим пером, а згодом його замінила ще одна паличка, але вже свинцева, яка не дряпала, а залишала темні сліди. Згодом почали використовувати дерев'яні олівці, дуже схожі на сучасні, а серцевинку виготовляли з сплаву олова і цинку. Звідси походить назва олівця: олово - оливець - олівець. Пізніше такі олівці вийшли з ужитку, але назва залишилася.
- 3. Написання букви.
- – Поглянемо як пишеться друкована літера, писана? Яка в них різниця?
- – Зараз ми писатимемо букву «о». Маленька буква «о» - це овал. Починаємо писати трохи нижче верхньої рядкової лінії, ведемо вгору до лінії, заокруглюючи ліворуч, потім униз, теж заокруглюємо ліворуч і ведемо вгору, до зустрічі з початком букви.
- – Письмо вчителя на дошці.
- – Письмо в повітрі.
- – Писання в зошиті тильною стороною ручки. Обведення 4 букв «о».
- – Письмо в прописах.
Фізкультхвилинка.
У країні казочок
Жив веселий Колобок.
Разом з ним усі звірятка
Вишикувались на зарядку.
Похитали головою,
Раз - притупнули ногою, два - руки вгору підвели,
Трішки ними потрясли.
Нахилились вліво, вправо,
Та цього іще замало:
Руки вгору, руки вниз,
Раз - присіли, два - встали…
Й працювати знов почали.
- 4. Робота за малюнком.
- - Чи знаєте ви, для того, щоб зробити мультфільм, художник створює малюнок, а актор його озвучує - і отримують кадр мультфільму. Так частинка до частинки створюється малюнок. У нас художник намалював Лисичку і Колобка, а якщо хтось з вас озвучить його - матимемо кадр мультика.
- - Розкажемо, що було в цій частині казки.
- - Кого ми бачимо?
- - Що робить Колобок, Лисичка?
- - Що вона хоче зробити?
IV. Закріплення вивченого.
- 1. З'єднування букви «о» з іншими буквами.
- - Пишемо букву «о», зупиняємося там, де почали писати, пишемо з'єднувальну лінію, доводимо її до верхньої рядкової лінії, звідки починаємо писати «а»
- 2. Скоромовка.
- - Потренуємо язичок у вимові звуків.
Оленя одне блукало,
Оленя когось шукало.
- - Який звук найчастіше зустрічається у скоромовці?
- - Повторимо хором перший, другий рядок.
- - Може, хтось хоче розповісти?
- 3. Запис нової літери в зошитах.
- 1. Запишемо рядок літери «о».
V. Підсумок уроку.
Цей урок показує, який внесок можна зробити у формуванні естетичної зрілості маленьких громадян України! Це і гарно побудовані віршики, естетично оформлені малюнки, використання музики під час фізкультхвилинки. Можна з впевненістю сказати, що і записана дітьми буква «о» буде естетично гарною.
Одним з головних завдань початкової школи є планомірна і систематична роботи з формування каліграфічного письма. Тому добрих результатів домоглися використані ігрові ситуації. Створена казка «У писемній країні веселих ліній» дає можливість дітям бачити, як на папері оживають елементи літер і складаються в нові букви, а кожна літера пов'язана з другою, є її частиною або початком. Діти не тільки пам'ятають створення кожної букви, а навіть визначають її характер, коли уявляють (за допомогою музичного супроводу) настрій кожної лінії, яку використовують для написання літери.
Перед написанням - мускульне тренування рук. А ще - знаходження безлічі цікавих предметів, істот, пейзажів, у яких сховані букви.
Наприклад, у зображенні одного тільки метелика діти знайшли і велику букву Е, і букви З, Н, В, Ч Й. Малюнки можуть малювати і діти. А тепер не запам'ятати таку букву або переплутати її з іншою неможливо!
До помилок, що впливають на оцінення грамотності, належить злиття графем. Неправильне поєднання приводить до орфографічних помилок. Для запобігання цьому можна виділити 5 типів поєднань між буквами:
- - нижнє поєднання - «виставили ногу в танці» - ома
- - нижнє поєднання - «хвиля» - лм;
- - пряме поєднання - «подали одне одному руку» - ин;
- - верхнє поєднання - «носик чайника» - ао;
- - верхнє поєднання - «всі ляльки» - он, .
Засвоєння поєднань та використання на письмі з коментуванням забезпечує гарне каліграфічне письмо, а також дає змогу уникнути багато помилок. Як приклад формування у дітей гарного почерку даю фрагмент казки «У писемній країні веселих ліній».
Веселий нулик 0 пішов гуляти до лісу. Там було дуже гарно! Він так пильно все розглядав, що не помітив, як йому назустріч бігла (маленька паличка з заокругленням). Вони зіткнулися і вигукнули: «а!» так склалася буква «а».
жила в хатці біля озера. Хатка була велика, красива. Озеро яскраве, тепле. Але було дуже сумно гратися одній. Та одного разу до неї прийшла сестриця (маленька паличка з заокругленням ). Вирішили вони жити разом, бо так було веселіше. Так склалася буква «и», яка допомагала писатися словам, щоб і вони не були самотні:
стіл - столилялька - ляльки
весна - весни пташка - пташки
Буква «и» пішла до озера ловити рибу. Опустила ногу. А на дворі літо, спека, вона протяжно сказала: «у!»
(велика похила паличка) зробила собі у перукарні зачіску . Коли вона йшла по дорозі, всі знайомі казали «Ух!».
Велика посварилася з своєю подругою . повернулися одна до одної спиною і не розмовляють день, два, три… «л»
А що ж вони не поділили? Пасок до плаття у них один на двох. Перша кричить: «Мій!», друга не віддає. Не поділили, тому носять разом. «А».
прийшла до , подала їй руку і промовила: «Давай дружити, ну!» «н».
Три /// на святі танцювали всі разом, та так довго, що їх ніхто роз'єднати не зміг: «т».
Дві великі та пряма гуляли у лісі і не помітили, як почався дощ. А парасолька була одна.
Пряма похила була так задоволена новим кашкетиком, що не витримала і від захоплення турнула ніжкою «к».
Дві вирішили стати фігуристками. Що вина тільки не виробляли!
У крамниці лежало 2 шматки сиру: великий і малий. Прибігла мишка, надкусила один шматок, другий Сс.
загубила іграшку, як її дістати? Може паличкою?
Набридло букві носити парасольку, ось вона й одягла капелюх.
Крапелька дощу впала на о, трошки потекла, і гляньте, що вийшло:
Не важко ж дітей ввести у світ такої казочки. А якого великого естетичного значення вона має!
Велика змерзла. Одягла хустку і спідничку.
Ой, болить, болить мені, - верещить цифра 8. - Хтось розрізав мене!
Буква подивилася на себе у дзеркало і не впізнала. Це не я!
Шукала та не могла знайти, та ще й ніжку вламала.
Буква запросила до себе в гості
Хтось може сказати: «В букварний період часу обмаль, навіщо його витрачати на дурниці.»
Але ми можемо запевнити, що це не є дурниці. Саме такі та інші казкові відходи від програми допомагають дітям не лише краще вивчити букви та запам'ятати їхнє написання, а ще й забезпечують естетичне виховання дітей. А у багатьох дітей воно взагалі знаходиться на рівні нижчому за 0. тому саме вчителю слід займатися цією важкою, але дуже потрібною роботою. Особливе місце у системі естетичного виховання займає індивідуальна робота з дітьми. Вона інколи буває необхідною, вчитель обов'язково слід пильнувати, кому потрібна допомога.