Нетрадиційні форми роботи
Починаючи з початкових класів обов'язково необхідно вводити цікаві форми роботи. Це впровадження необхідне для кращого засвоєння знань, а також для розвитку творчої особистості.
Організація процесу пізнання мовних і мовленнєвих знань на основі тематично близьких текстів, а не окремих чи ізольованих речень, дає змогу злити воєдино процес засвоєння мовних знань і застосування їх з метою спілкування.
Плідними у роботі є ігрова постановка завдань, лінгвістична казка. Ці прийоми відповідають закономірностям розумового розвитку молодших школярів, вносять у процес пізнання емоційно-образний струмінь, забезпечуючи успішне долання шляху від явищ до сутності.
Щоб дійсно підготувати дітей до переходу в старші класи треба відмовитися від традиційної побудови уроку. Лише систематична щоденна робота дасть певні результати. Також цілеспрямована попередня підготовка до сприймання нового матеріалу дає можливість учителю одночасно розглядати на уроці взаємопов'язані знання. Можна звернути увагу на переконструювання:
- - Добери до іменника спільнокореневі прикметники, дієслова.
- - До дієслів теперішнього часу - початкову та інші можливі часові форми.
- - Переконструюй речення так, щоб підмет у ньому виконував роль другорядного члена.
- - На основі розповідного тексту склади міркування, використовуючи поданий зачин.
У процесі вивчення нового матеріалу слід також прискіпливо добирати методи, які найбільш доцільні. Звертати увагу на вправи для закріплення.
Визначне місце на уроці може зайняти „чарівна скринька”. Вона невід'ємна атрибутика деяких уроків, чарівність її не в тому, що вона показує щось чарівне. Зараз, коли майже у кожної людини є комп'ютер - вони мало вірять у щось чарівне. Доторкнувшись до чарівної скриньки, повіривши в її казковість, дитина починає вірити в свої сили, відчуває впевненість у собі.
Також зараз ми б хотіли привести приклад уроку - подорожі по Дніпру.
Тема: складання розповіді „Дніпро - річка трудівниця”.
Мета: Поширити знання про водні ресурси, зокрема, річку Дніпро. Активізувати пізнавальну діяльність. Виховувати естетичний смак та почуття гордості за свою країну.
Хід уроку
І. Організаційна частина
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- 1. Проблемна ситуація.
- - сьогодні ми проведемо незвичайний урок - подорож. Чи любите ви мандрувати? Ми з вами відправимося в уявну подорож. Заплющіть очі. Уявіть собі, що ми не у класі, а в салоні великого теплохода. Сіли зручно, зараз відправимось.
- 2. Робота з загадками.
- - Де ж проплеве наш теплохід? Ви здогадаєтеся, коли відгадаєте загадку.
Не кінь, а біжить,
Не ліс, а шумить.
- ( Річка)
- 3. Робота над віршем
- - Зараз ми прослухаємо рядки, які написав В.Сосюра. Визначте головну думку, ми зрозуміємо якою річкою будемо мандрувати:
Шумлять дніпровські води сині,
Підняв Донбас копри свої
Ми живемо на Україні,
Ми дуже любимо її.
- Про яку річку згадується?
ІІІ. Оголошення мети, теми уроку
Ми дійсно подорожуємо по Дніпру. На уроці ви ще багато дізнаєтесь про найбільшу річку України, напишемо зв'язне висловлювання. Треба бути уважним, зібраним, щоб не загубитися під час уроку, а також більше запам'ятати.
IV. Перегляд кадрів діафільму „Київ - столиця України”
- 1. Перегляд діафільму
- 2. Розповідь вчителя
У глибинах густих смоленських лісів, поміж косогорів Валдайської височини бере свій початок Дніпро. Починається вона струмочком з болота. Це - виток Дніпра. Тут його можна переступити. А далі зустівшись з своїми сестрами - притоками, різними маленькими та великими річками, Дніпро стає сильною і повноводною річкою. На своєму шляху перетинає Росію, Білорусь, тече по Україні й впадає в Чорне море.
Понад дві тисячі років тому на Дніпровських просторах східні слов'яни заснували Київську Русь. Згадки про Дніпро є в давніх літописах.
Ось як цю річку відзивається поет Іван Нехода:
Розлився Дніпро, богатир величавий,
Слов'янське чудо - ріка...