Суть внутрішнього контролю
Внутрішній контроль, будучи функцією управління, виступає засобом двостороннього зв'язку між об'єктом управління і органом управління, інформуючи про дійсний стан об'єкта і фактичне виконання управлінських рішень. Внутрішній контроль -- це процес, який забезпечує належне функціонування конкретного об'єкта, прийнятий управлінським рішенням і направлений на успішне досягнення поставленої мети. Основною його метою є об'єктивне вивчення фактичного стану справ у суб'єкта господарювання, виявлення та попередження тих факторів і умов, які негативно впливають на виконання прийнятих рішень і досягнення поставленої мети, та доведення цієї інформації до органу управління. Внутрішній контроль за діяльністю цехів, бригад, ділянок та інших внутрігосподарських формувань проводиться в господарюючих суб'єктах їх керівниками і спеціалістами при виконанні ними своїх функціональних обов'язків, а також штатними контролерами, ревізорами та аудиторами.
Завдання внутрішнього контролю
Як функція управління, внутрішній контроль виконує такі завдання:
- · дає інформацію щодо процесів, які відбуваються в суб'єкта господарювання;
- · допомагає приймати найбільш доцільні рішення із загальних і спеціальних питань розвитку підприємства;
- · надає можливість судити про правильність прийнятих рішень, своєчасність і результативність їх виконання;
- · дозволяє своєчасно виявити і усунути ті умови і фактори, які не сприяють ефективному веденню виробництва і досягненню поставленої мети;
- · дозволяє скорегувати діяльність суб'єкта господарювання або окремих його виробничих підрозділів;
- · дає можливість встановити, які саме служби і підрозділи підприємства, а також напрямки його діяльності сприяють досягненню поставленої мети і підвищенню результативності діяльності підприємства.
Перевагою внутрішнього контролю є те, що він здійснюється як попередній, поточний (оперативний) і наступний, може бути документальним, фактичним і комбінованим; може проводитись у вигляді: ревізії, тематичної перевірки, розслідування та службового розслідування.
У зв'язку з цим внутрішній контроль є одним із найбільш ефективних (за умови вмілого використання функцій контролю) засобів контролю органами управління.
Суб'єкти
Суб'єктами внутрішнього контролю є:
- · управлінський персонал та спеціалісти, до функцій яких входить попередній, поточний та наступний контроль;
- · обліковий персонал на чолі з головним бухгалтером, якому належать функції контролю на всіх етапах відображення господарських процесів;
- · спеціальні внутрішні контролюючі служби, створені на підприємстві з метою проведення того чи іншого контролю:
- · спостережні ради;
- · ревізійні комісії;
- · інвентаризаційні комісії;
- · комісії для розслідування якихось незвичайних подій;
- · внутрішні аудиторські служби.
Управлінський персонал та спеціалісти
Контрольні функції посадові особи здійснюють при виконанні своїх функціональних обов'язків. Нормативне вони зафіксовані в посадових інструкціях. Наприклад, економіст з оплати праці, підписуючи наряд на відрядну роботу, перевіряє достовірність та правильність таких реквізитів первинного документа: обсяг виконаної роботи, норми і розцінки.