Історичні типи релігійних вірувань, завдання соціології у дослідженні їхнього співіснування

Християнство має багато різновидів, найпоширенішими серед них є православ`я та католицизм.

Православ`я визнає всемогутнього триєдиного Бога: Бог-Отець - створив світ, Бог-Син - народився від Діви Марії, Дух Святий - його дарує Бог-Отець. Католики вважають, що Дух Святий можуть дарувати і Бог-Отець і Бог-Син.

Православ`я і католицизм різняться як догматичними, так і культурними особливостями:

у католицькій церкві під час богослужіння можна сидіти, а у православ`ї люди моляться стоячи;

у католицькій церкві під час богослужіння звучить органна музика, а у християнській - співом;

у католицьких церквах менше ікон ніж у християнських, натомість багато скульптурних зображень Ісуса Христа, Діви Марії, різних святих;

католицизм визнає чистилище та є намісник Хреста на землі - Папа Римський.

православ`я не є централізованим на відміну від католицизму.

Іслам - одна з найбільш поширених релігій. Іслам виник у Хіджазі(Західна Аравія), творцем вважають релігійного проповідника (пророка) Мухаммеда, проповідь якого була реакцією на гостру кризу арабського суспільства, спричинену розпадом родоплемінних відносин і початком формування ранньокласового суспільства. За характеристиками своєї етики, обрядовості й міфології іслам близький до іудаїзму й християнства.

Головні принципи ісламу, викладені в Корані, були, на думку віруючих, передані Аллахом (Богом) своєму обранцю (расулу) Мухаммеду через ангела Джебраїла.

Буддизм виник у стародавній Індії. Його фундатором вважають індійського принца Сіддхартху Гаутаму, який потім отримав ім`я Будди, що означає "той, хто прокинувся". Особливістю буддизму є його практична "земна" спрямованість. Він не визнає ритуалів, абстракцій і за центральну проблему має особисте життя людини. Основний зміст буддійських книг - це практична доктрина "спасіння" або "звільнення". Її викладено в "чотирьох благородних істинах": життя - це страждання, причина страждання, стан звільнення від страждання, шлях до звільнення від страждання.

Іудаїзм - релігія, яка виникла в І тисячолітті до н.е. в Палестині і поширена в євреїв. Більшість віруючих зосереджено в Ізраїлі і США.У ХІІІ ст. до н.е. частина західносемітських кочових племен, що втікала (за біблійними переказами) в пустелю від єгипетського фараона, об`єдналася навколо культу Яхве - бога племінного союзу. Яхве не мав ні зображення, ні храмів. Йому був присвячений окремий намет ("скинія"), а в ньому ларець ("ковчег"), що вважався земним місцем перебування бога, який незримо присутній у всьому світі.

Іудаїзм, так само як і іслам, не має духовної ієрархії. Однією з найважливіших догм іудаїзму є визнання євреїв богообраним народом.

Іудаїзм на відміну від християнства зберіг значно більше архаїчних пережитків первісних вірувань - різних ритуалів, приписів, харчових заборон тощо.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >