Вступ

Як тільки не називають Антарктиду: "королева холоду", “безлюдний континент", "край Землі". Вона значно відрізняється від уже відомих нам материків тропічних широт, оскільки розміщена на крайньому півдні планети. Це - велетенська льодова пустеля.

На південному полюсі можна побачити тільки один схід та один захід на рік. Тут зареєстровані найнижчі температури повітря на Землі, хоч сонячної радіації в полярний день надходить більше, ніж одержує впродовж року жарка Африка. Поверхня Антарктиди вкрита потужним шаром льоду, через що вона є найвищим материком Землі.

Антарктида - материк міжнародного співробітництва. Тут немає постійного населення. Справжніми господарями континенту є науковці з різних частин світу. Людина знає вже багато про природу материка, та багато таємниць ще не розкрито.

Загальні відомості

Поняття Антарктида

(від грец. бнфй -- проти та грец. бскфйкпт -- північний)) -- континент в південній півкулі навколо географічного південного полюса, омивається Атлантичним, Індійським та Тихим океанами. Займає 10% поверхні Землі, там знаходиться 90% світових запасів льоду в яких сконцентровано 70% прісної води на Землі.

Загальна площа поверхні -- 13 900 000 кмІ, без шельфових льодовиків 12,6 млн. кмІ звуженням між морем Веделла (Атлантичний океан) і морем Росса (Тихий океан).

Антарктида порівняно невеликий материк, площа якого становить близько 14 млн. км2. За площею він перевершує тільки Австралію. Географічне положення Антарктиди різко відрізняється від положення інших континентів. Антарктида майже цілком лежить за Південним полярним колом у полярних широтах. Виняток становить лише Антарктичний півострів, який досягає 63° південної широти.

Майже в центрі материка розміщений Південний полюс, тому всі береги Антарктиди "дивляться" на північ. Вони омиваються південними водами Тихого, Атлантичного та Індійського океанів, що пов'язані між собою потужною холодною течією Західних Вітрів. У материк вдаються великі моря Уеддела і Росса, а також Беллінсгаузена, Амундсена, Співдружності, Космонавтів. Прибережні океанічні води, прилеглі архіпелаги та острови Земля Олександра I, Південні Шетландські, Південні Оркнейські, Південні Сандвичеві, Південна Георгія, Баллені і багато інших разом з материком об'єднуються під спільною назвою Антарктика. Антарктида значно віддалена від усіх континентів. Найближче до неї розташована Південна Америка.

Антарктика, розташована навколо полюса, має тільки одну, північну межу, яка скрізь проходить по океанах і тому важко розрізняється. Її проводять по так званій зоні антарктичної конвергенції, де сходяться холодні антарктичні води з відносно теплими водами помірних широт. Антарктика відповідає південному, антарктичному поясу Землі.

Північна частина Антарктичної області відрізняється меншою суворістю природних умов, ніж решта Антарктики. У зв'язку з цим у межах Антарктичної області по аналогії з північної півкулею виділяють субантарктичний пояс - Субантарктику, відносячи до неї значну частину південних океанів з островами, де влітку проявляється вплив західної циркуляції помірних широт.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >