Антарктичні води

Материкова відмілина навколо Антарктиди занурена значно глибше, ніж у інших частинах земної кулі (в середньому до 500 м). Це глибоке занурення може бути пояснено молодими опусканнями океанічного дна, які захопили також окраїни материка. У межах материкової мілини майже цілком лежать окраїнні антарктичні моря.

Крутий схил материкової мілини веде до розташованих північніше океанічним улоговинам з глибинами 4 000 - 5 000 м, відокремлених одна від одної підводними хребтами та підняттями дна. Найбільш значні за розмірами улоговини - Африкансько- Антарктична, Австрало-Антарктична, Беллінсгаузена. Їх розділяють Африкансько-Антарктичний хребет, Австрало-Антарктичне підняття, Південно-Тихоокеанське підняття.

Вершини підводних хребтів виступають на поверхню у вигляді островів. Вони представляють собою вулканічні споруди різного віку.

Поверхневий шар південних полярних вод відрізняється вкрай низькими температурами й солоністю. Взимку в південних частинах Антарктики температура води на поверхні приблизно -2°С, а на півночі біля +1°С, або трохи вище. Влітку самий верхній шар води в деяких місцях прогрівається тільки до +2, +3°С. Товщина відносно холодного поверхневого шару води коливається від декількох метрів до декількох сотень метрів.

Солоність антарктичних вод від опріснюючого впливу айсбергів ніде не досягає 35‰, а на поверхні дорівнює 34‰.

У зв'язку з пануванням у високих широтах західних повітряних течій в Антарктиці існує постійний рух вод із заходу на схід. Під впливом відхиляючої дії обертання Землі ці поверхневі течії отримують також північну складову, тому створюється постійний відтік частини води на північ. У зв'язку з цим на деякій глибині утворюються компенсаційні течії, які приносять в Атлантику відносно теплі води. Ці води створюють середній шар океанічних антарктичних вод з постійною температурою біля +1, +2°С. Нижче цього шару до самого дна поширюються холодні води з температурою 0°С і навіть дещо нижче.

Для антарктичних вод "несамовитих п'ятидесятих широт" характерні майже безперервні урагани з величезними високими хвилями (до 10 - 15 м), снігопади, які утруднюють мореплавство в літній час і роблять його майже неможливим взимку. Південні води океанів - сама буремна частина Світового океану.

Велику небезпеку для судноплавства в антарктичних водах представляє плаваюча крига. Вона буває морського та материкового походження. Морська крига формується в зимовий час в умовах сильних штормів і снігопадів, частіше всього у вигляді млинцевої криги і поширюється далеко на північ, досягаючи майже до 55° пдн. ш. Влітку морська крига тане, і її край відступає на південь майже до самого материка.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >