Вступ

«Великий вибух», з якого, як зараз вважають учені, почалася існування нашого Всесвіту, супроводжувався утворенням радіоактивних елементів і радіоактивним випромінюванням. З тих пір радіація постійно наповнює космічний простір.

Сонце- потужне джерело світла й тепла, також створює радіоактивне випромінювання. Радіоактивні речовини є й на нашій планеті, причому із самого її народження [7].

Людина, як і весь навколишній світ, радіоактивна. У їжі, питній воді і повітрі також завжди присутні незначні кількості природних радіоактивних речовин. Оскільки природна радіація - невід'ємна частина нашого повсякденного життя, її називають фоновою.

Однак, за останні піввіку людина навчилася сама створювати радіоактивні елементи та використовувати енергію атомного ядра в самих різних цілях. Виникаюче при цьому радіоактивне випромінювання стали називати техногенним. По потужності техногенна радіація може в багато разів переважати природну, але фізична суть у них одна. Тому на навколишні предмети й живі організми природна та техногенна радіація діють однаково.

Природна радіація побоювань звичайно не викликає. У процесі еволюції ми до неї ми достатньо добре пристосувалися, причому з урахуванням того, що природний рівень радіації в різних місцях різний.

Наприклад, у Фінляндії доза від природного фону 3 рази вище, ніж в центральній частині Європи. Є місця, де відмінність ще більше. І це ніяк не відбивається на показниках здоров'я населення. Значні групи населення піддаються постійному фоновому опроміненню в дозах у десятки раз вище середньосвітового рівня. Спеціальні дослідження Всесвітньої організації охорони здоров'я показали [2, 4], що "...в супереч очікуванням не виявлений вплив відносно підвищеного фону на смертність від онкопатологій, на частоту вроджених аномалій, відхилень у фізичному розвитку, індекс плідності жінок, частоту спадкоємної патології, дитячу смертність…".

У деяких місцях люди одержують додаткове опромінення у зв'язку з тим, що живуть на радіоактивно забруднених територіях. Техногенна радіація завжди викликає питання: а це не небезпечно? Все залежить від отриманої дози опромінення. Причому доза від природних і техногенних джерел повинна підсумуватися. Якщо сумарна доза перебуває в діапазоні коливань природного фону, реальної небезпеки для здоров'я немає. Для організму ці дози - малі.

Небезпека виникає, коли доза в сотні і тисячі разів вище природного фону, тоді радіація впливає на людину з самого негативного боку, особливо це стосується випадку, коли людина проживає на даній, забрудненій території. Вона кожен день, кожну хвилину свого життя піддається впливу підвищеного рівня радіації, що не може не відбитися на її здоров'ї.

Як же дізнатися сумарний радіаційний фон в місці проживання, як визначити загрозу для життя та здоров'я. Для цього проводять спеціальні дослідження радіаційного фону місцевості за допомогою відповідних приладів.

Метою дипломної роботи є дослідження радіаційного фону Харківської області.

Об'єктом дослідження є процес складання карти радіаційного фону визначеної місцевості у програмному забезпеченні ArcGIS 10.1

Предметом дослідження є карта радіаційного фону Харківської області.

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >