Корисні копалини в Харківській області
Харківська область - одна з найбагатших на Україні за різноманітністю і промисловими запасами корисних копалин.
Область багата на паливні ресурси, особливо природний газ. Є родовища нафти, кам'яного й бурого вугілля, значні запаси кам'яної солі, фосфоритів, вохри, вогнетривких глин, піску, крейди.
У надрах області зосереджені значні поклади декоративної сировини (каміння) багатої колірної гами.
По ресурсному потенціалу область посідає перше місце в Україні.
Є також поклади титанових руд, бокситів, нікелю, кобальту. Розвідані значні запаси кам'яного. Значні поклади гранітів, базальтів, мармуру, каолінів і доломітів, вогнетривких глин, покрівельних сланців, сурику, вапняків, пісків та ін.
Промисловість Харківської області
Харківська область має в своєму розпорядженні потужний народногосподарський комплекс, представлений практично всіма галузями, наявними в економіці України. Через низку обставин відсутні чорна і кольорова металургія (за винятком невеликих передільних і допоміжних виробництв), лісова, гідролізна, нафтохімічна промисловість і водні види транспорту.
Промисловості припадає на частку більше 50% ВВП області. Останні 50% ділять такі галузі економіки, як транспорт, сільське господарство і ін. Важливе місце в структурі ВВП займають торгівля і громадське харчування. Харків є одним з найбільших торгівельних центрів України.
Спеціалізація промисловості в господарстві України --машинобудування, промисловість будівельних матеріалів, газова, легка, харчова промисловість і ін.
Функціонально-галузева структура промисловості області характеризується високою питомою вагою важкої промисловості. Головне місце тут займає найбільший в Україні машинобудівний комплекс.
У Харкові знаходяться найбільші підприємства ВПК -- держпідприємство «Завод імені Малишева» (виробництво танків і іншої бронетехніки), Компанія «Хартрон» (виробництво систем управління для ракет і космічних апаратів). Харківське авіаційне підприємство (ХАЗ) виробляє як цивільні, так і військові літаки. Розвинене тракторне і сільськогосподарське машинобудування (Харківський тракторний завод, моторобудівний завод «Серп і Молот», заводи тракторних двигунів і тракторних самохідних шасі).
Харківська область -- основний район енергетичного машинобудування в Україні. До провідних підприємств енергетичного машинобудування відносяться, НВО «Електротяжмаш» і «Турбоатом». У Харкові розташовуються такі гіганти електротехнічного машинобудування, як електромеханічний (ГНПО «ХЕМЗ»), електротехнічний (ХЕЛЗ), електроапаратний заводи, «Южкабель». Особливе місце в структурі машинобудівного комплексу займають станкоінструментальна і інструментальна промисловість. «Харківський верстатобудівний завод» -- найбільше верстатобудівне підприємство України. Область займає перше місце в Україні по виробництву продукції приладобудування.
17,1% у структурі промисловості доводиться на виробництво і розподіл електроенергії, газу і води. У області знаходиться одна з найбільших в Україні Змієвська ТЕС. У інших галузях виділяється видобуток газу (одне з перших місць в Україні) і виробництво цементу в «Балцем» (Балаклея).
Область відрізняється досить високим рівнем розвитку економіки. Це обумовлено вигідним економіко-географічним положенням. Близькість вугільно-металургійної бази Донбасу і Придніпров'я стимулював розвиток машинобудування і металообробки. Сусідство високорозвинених районів Росії -- Центрально-чорноземного, Південно-західного і Південного -- визначив розвиток підприємств агропромислового комплексу, і досить багатим набором власних сировинних ресурсів.
Ресурси дозволяють розвивати паливно-енергетичну, хімічну промисловість, скляне і фарфоро-фаянсове виробництво, виробництво будматеріалів.

Рисунок 1.2 - Карта промисловості та корисних копалин Харківської області