Європейський Банк Реконструкції та Розвитку та особливості його взаємодії з Україною

Засновниками нового міжнародного кредитного інституту у 1989 році - Європейського банку реконструкції та розвитку (the European Bank for Reconstruction and Development) стали країни Європи, а також США, Мексика, Венесуела, Марокко, Єгипет, Ізраїль, Японія, Австралія, Нова Зеландія разом з двома інституціональними членами - Європейським економічним співтовариством (ЄЕС) та Європейським інвестиційним банком (ЄІБ). На даний час членами Банку є 61 країна, ЄС та ЄІБ.

Угоду про створення ЄБРР було підписано 29 травня 1990 року, яка набула чинності 28 березня 1991 року. Угодою передбачається встановлення тісних контактів банку з Світовим банком та Міжнародним валютним фондом. Перше засідання Ради керуючих ЄБРР відбулось 15 квітня 1991 року.

ЄБРРмає статус міжнародної фінансової організації з найвищим кредитним рейтингом (ААА). В штаб квартирі ЄБРР (знаходиться у м.Лондон) працюють близько 900 працівників, 240 у представництвах банку.

Квоти в капіталі ЄБРР розподіляються в таких пропорціях: 51 % для країн-членів ЄС та його двох інститутів; 13,5 % для країн Центральної та Східної Європи; 11,3 % для інших європейських країн; 24,2 % для неєвропейських країн.

Найбільші частки в капіталі Банку мають США - 10 %; Німеччина, Франція, Італія, Великобританія, Японія - по 8,5 %. Частка України в статутному капіталі ЄБРР складає 0,8 % (16000 акцій або 160 млн. євро), Росії - 4 %. Україна стала членом ЄБРР у серпні 1992 року.

З метою врегулювання на законодавчому рівні статусу та діяльності Постійного Представництва ЄБРР в Україні у червні 2007 року було підписано Договір між Урядом України та Європейським банком реконструкції та розвитку про співробітництво та діяльність Постійного Представництва ЄБРР в Україні. Найближчим часом зазначений Договір буде ратифікований Верховною Радою України.

За весь час співробітництва з Україною ЄБРР надав інвестицій на загальну суму понад 3 млрд. євро в рамках 150 проектів. За інформацією Мінфіну станом на 1 грудня 2007 року портфель ЄБРР в Україні нараховує 133 проекти із загальним обсягом фінансування 2,86 млрд. євро.

На кінець 2006 року Україна стала третім найбільшим позичальником фінансових ресурсів ЄБРР (після Росії та Польщі), що складає 8,7% від усіх підписаних зобов'язань Банку. Це значно перевищує обсяги запозичень у попередні роки, коли Україна посідала п'яте місце.

На сьогодні співробітництво України з ЄБРР відбувається відповідно до Програми співробітництва між Урядом України та ЄБРР на 2007-2009 роки, підписаної у червні 2007 року.

Програмою співробітництва на 2007-2009 роки між Урядом України та Європейським банком реконструкції та розвитку передбачено такі пріоритетні напрями співробітництва, за якими ведеться спільна робота щодо підготовки та реалізації проектів:

а. транспорт та зв'язок:

впровадження швидкісного руху пасажирських поїздів на залізницях України б. енергетика та енергозбереження:

будівництво високовольтної повітряної лінії в Одеській області будівництво лінії електропередачі 330 кВ Аджалик - Усатове (

в. муніципальна інфраструктура:

програма інвестицій та розвитку системи водопостачання та водовідведення м. Запоріжжя;

г. природні ресурси:

готується ряд проектів у нафтогазовому секторі загальним обсягом запозичень понад 4 млрд. грн. без залучення державних гарантій, спрямовані на підвищення енергоефективності роботи газотранспортної системи, її модернізації, будівництво нафтосховища. Позичальниками за цими проектами будуть НАК "Нафтогаз України", ДК "Укртрансгаз", ВАТ "Укртранснафта".

д. підвищення енергоефективності:

спільне дослідження можливості для розвитку проектів енергоефективності:

На цей час за підтримки ЄБРР в Україні впроваджується 9 інвестиційних проектів під державні гарантії, на загальну суму близько 476,256 млн. дол. США та 968,033 млн. євро, у тому числі сума позик за ними складає близько 298,256 млн. дол. США та 418,9 млн. євро (один проект фінансується спільно з ЄІБ).

 
< Пред   СОДЕРЖАНИЕ   Загрузить   След >